2011 balandžio 27 d. Trečiadienis
Balandžio 27 d. netriukšmauk!
triuksmas


Vilniaus m. visuomenės sveikatos biuras minėdamas pasaulinę triukšmo prevencijos dieną (paskutinį balandžio trečiadienį), informuoja, bei didina žmonių suvokimą triukšmo poveikio sveikatai tema.Triukšmas pavojingas sveikatai

Triukšmo žala sveikatai neapsiriboja tik klausos pažeidimais. Ilgai veikiant intensyviam triukšmui, vystosi centrinės ir vegetacinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai. Triukšmas sukelia galvos skausmus, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą, pablogėja atmintis, dėmesys, orientacija. Tyrimais nustatyta, kad triukšmas, kaip ilgai veikiantis lėtinis stresas, veikdamas per centrinę nervų sistemą, sukelia organizme įvairius neurohumoralinius ir vegetacinius sutrikimus, kurie gali sąlygoti įvairių susirgimų – hipertoninės ir išeminės širdies ligos, aterosklerozės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinių uždegimų, opaligės bei įvairių neurozių išsivystymą. Taip pat nustatyta, kad triukšmas, suintensyvina narkotikų, alkoholio įtaką organizmui.

Vaikų ir jaunuolių klausa yra jautresnė triukšmui, todėl ji greičiau ir lengviau pažeidžiama. Daugelio šalių ausų-nosies ir gerklės ligų specialistai nustatė, kad dėl stipraus, impulsinio charakterio muzikinio triukšmo,  net 30-40 % jaunuolių, kurių amžius 14-20 m., klausa yra pažeista. Be to, stiprus impulsinis monotoniškai besikartojantis triukšmas kenkia ne tik klausai. Šokių klubuose triukšmas siekia apie 100dB pavojingą lygį.  Jis perdirgina centrinę nervų sistemą, keičia žmogaus charakterį ir jo elgesį, skatina individo grubumą bei agresyvumą. Aišku, kad dalinis klausos netekimas sukelia ne tik daug psichologinių problemų, bet apsunkina ir socialinę individo adaptaciją, apriboja profesinį tinkamumą. Klausos pakenkimai gali būti absoliuti kliūtis jaunuoliui pasirenkant profesiją. Neprigirdintis jaunuolis negalės pasirinkti muziko, pedagogo, gydytojo, vairuotojo, ir daugelio kitų profesijų.


Triukšmo šaltinių garso vertės

Triukšmo lygis matuojamas decibelais. Garsas didesnis nei 80 decibelų yra laikomas potencialiai pavojingas.

Skausmingas
150 dB Roko koncerto kulminacija
140 dB Oro pavojaus sirena, reaktyvinio lėktuvo variklis, šaunamieji ginklai
130 dB Kūjinis perforatorius
130 dB Muzikinės grupės repeticija, reaktyvinio lėktuvo nusileidimas

Pavojingai triukšmingas
110 dB Roko muzika, lėktuvo modelis
106 dB Būgnai
100 dB Pneumatinis grąžtas, grandininis pjūklas, sniegaeigis
90   dB Žolės pjovyklė, metro, sunkvežimių kamštis

Labai triukšmingas
80 dB Žadintuvas, intensyvi gatvė
70 dB Kamštis gatėje, vakuminis siurblys
60 dB Pokalbis, indų plovyklė

Vidutinis
50 dB Nestiprus lietus
40 dB Tylus kambarys
 
Silpnas
30 dB Šnibždėjimas, tyli biblioteka
20 dB Kišeninio laikrodžio tiksėjimas
10 dB Savos širdies plakimas

Kaip apsaugoti save nuo triukšmo?

Devėti klausos prevencines priemones jei esate veikiamas didelio triukšmo darbe, bendruomenėje (dideli kamščiai, roko koncertai, medžioklė) arba namuose (pjaunant žolę, remontuojantis butą). Ausų prevencinės priemones galima įsigyti vaistinėse, sporto parduotuvėse arba jos gali būti padarytos pagal užsakymą. Pasitark su savo ausų gydytoju, kurios  tinka priemonės tiktų labiausiai. Vata jūsų ausyse klausos neapsaugos!

Limituoti periodus kuomet veikia triukšmas. Per koncertą, diskoteką, žiūrovų salėje būkite atokiau nuo garso kolonėlių. Jeigu esate roko koncerte, padarykite pertrauką, pasivaikščiokite. Jei esate muzikantas, būtinai dėvėkite ausų apsaugas, tai būtinybė. Būkite atsakingas už savo sveikatą.

Pritildykite muziką! Naudodami nešiojamo grotuvo ausines ar klausydami triukšmingos muzikos uždaroje vietoje, mašinoje, sumažinkite garso lygį. Prisiminkite: jei draugas gali girdėti muzika iš tavo ausinių stovėdamas metro atstumu, muzika be abejonių groja per garsiai. Nesidrovėkite kitų paprašyti sumažinti muziką.

Mokykite save apie žalojantį triukšmo poveikį. Atsakykite sau, ką galite padaryti norėdami  apsaugoti sveikatą nuo triukšmo.

Mokykite kitus ir imkitės veiksmų! Mokykite savo vaikus diskutuodami, pateikdami pavyzdžius. Patys dėvėkite ausų apsaugas, rodykite pavyzdį vaikams. Nuolat priminkite sumažinti ausinukų garsą.

Būkite atsakingas vartotojas. Pirkdami muzikinę aparatūrą, vaikų žaislus, namų apyvokos prietaisus.atkreipkite dėmesį į skleidžiamo garso lygius, Rinkitės tylesnius modelius, ypač tų, kuriuos dažniausiai naudojate ar naudojamas šalia ausų, pavyzdžiui plaukų džiovintuvas. Jei triukšmo lygis nėra pažymėtas, skambinkite gamintojui ir klausikite.
 
Patikrinkite vaikų žaislus. Atminkite, kad vaikai nuolat prideda ar laiko daiktus šalia ausų, kurios gali būti pažeistos staigaus stipraus garso. Pavojingi žaislai su signalais ir sirenomis, muzikiniai instrumentai, kalbančios lėlės, spaudomi žaislai, elementais maitinami žaislai, kurie skleidžia garsą.

Triukšmas darbo vietoje

Dauguma žmonių yra veikiami didelių triukšmo lygių darbe, įskaitant ugniagesius, krašto apsaugos darbuotojus, diskžokėjus, statybininkus, muzikantus, ūkininkus, kelininkus, kompiuterių operatorius, ūkininkus, gamyklų darbuotojus, vilkikų, žemės ūkio mašinų, autobusų vairuotojus. Jei darbuotojai nori išvengti profesinių klausos sutrikimų, turi būtinai dėvėti asmenines ausų apsaugos priemones. Už tai atsakingas darbdavys ir pats darbuotojas.

Daugiau informacijos:
Šarūnas Alasauskas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistas
Tel. 8-5 2711244, el.p.
info@vvsb.lt

 

FacebookFacebook Messenger
Naujienos