2014 spalio 31 d. Penktadienis
Įpusėjo širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa „Mano širdis – mano gyvenimas“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kartu su pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis nuo rugsėjo mėnesio pradėjo vykdyti širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) prevencinę šviečiamąją – mokomąją programą „Mano širdis – mano gyvenimas“. Du mėnesius trunkančioje nemokamoje programoje dalyvauja dvi grupės po 18 žmonių, priskirtinų ŠKL rizikos grupei. T. y. tie, kurie turi labiausiai tarp Lietuvos gyventojų paplitusių ŠKL rizikos veiksnių, kaip antai padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, II tipo cukrinis diabetas, antsvoris ar nutukimas bei rūkymas.

Pirmųjų užsiėmimų metu dalyviai supažindinami su svarbiausiais ŠKL rizikos veiksniais, jų korekcijos ir prevencijos galimybėmis. Šių užsiėmimų metu gydytoja pasakoja apie pagrindines širdies ir kraujagyslių ligas ir jų simptomus. Kadangi ŠKL prevencijoje nepaparstai svarbų vaidmenį atlieka tinkama mityba, gydytoja dietologė programos dalyviams veda užsiėmimus apie sveikos mitybos reikšmę, supažindina su bendrosiomis mitybos rekomendacijomis, moko skaityti maisto produktų etiketes, pataria kokių produktų geriau vengti, o kurių – vartoti daugiau. Šių užsiėmimų metu taip pat akcentuojama per didelio druskos kiekio suvartojimo neigiama įtaka kraujospūdžiui. Visos programos metu kiekvienas dalyvis turi išskirtinę galimybę konsultuotis su mitybos specialiste, sudaromi individualūs mitybos planai.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad reguliarus fizinis aktyvumas sumažina sergamumą ir mirštamumą nuo ŠKL. Taigi, fizinio aktyvumo nauda dėstoma ne tik paskaitų metu, tačiau kiekvienas programos dalyvis taip pat turi galimybę kartą per savaitę mankštintis kineziterapeutės vedamuose užsiėmimuose Vilniaus visuomenės sveikatos biure. Kineziterapeutė, atsižvelgdama į žmogaus individualias savybes bei įvertinusi fizinį pajėgumą, kievienam dalyviui sudaro fizinio aktyvumo planą ir konsultuoja visos programos metu. Ne ką mažiau svarbu akcentuoti ir psichosocialinių faktorių neigiamą įtaką ŠKL vystytis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad psichosocialinės intervencijos atlieka reikšmingą vaidmenį ŠKL prevencijoje,  todėl užsiėmimų metu psichologė moko dalyvius streso valdymo metodikų.

Dalyviai noriai lanko užsiėmimus ir džiaugiasi šia unikalia galimybe gauti naudingų žinių bei mokytis formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius.

SKL   IMG_4266


Informaciją parengė:

Vilma Miglinė
Visuomenės sveikatos
stiprinimo specialistė
El.p. vilma.migline@vvsb.lt

FacebookFacebook Messenger
Naujienos