2014 gegužės 6 d. Antradienis
Kur buvo ir ką veikė Tavo rankos…

Atrodytų, kad apie būtinybę plauti rankas visi puikiai žinome, taip pat puikiai žinome kaip tai tinkamai daryti. Tačiau, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai pastebi, kad atsiranda asmenų, kurių nuomone, kalbėti apie rankų higieną nereikia, nes ir taip viskas savaime suprantama. Tačiau mūsų ir aplinkinių rankų higiena praktikoje atrodo visiškai kitaip! Kodėl taip galvojame? Sužinoti galite ir jūs, egzistuoja labai paprastas būdas – tiesiog objektyviai pažvelkite į savo įpročius ir stebėkite kitų žmonių elgesį savo aplinkoje.

Taip, pasakysite, kad aš ir mano vaikai prieš valgį, po lauko ir pasinaudojus tualetu visada nusiplauna rankas… Tačiau pamirštame, kad rankos – viena judriausių kūno dalių. Jomis dirbame įvairius darbus, gestais išreiškiame emocijas, bendraujame su mus supančiu pasauliu. Ant kiekvieno piršto, praėjus vos pusvalandžiui nuo rankų plovimo momento, atsiranda tūkstančiai mikrobų – infekcijos sukėlėjų. Tokiu būdu ir jūs, ir jūsų vaikas gali užsikrėsti įvairiomis ligomis – nuo geltos, iki kirmėlinės infekcijos, ar gripo. Nesvarbu, kokio amžiaus yra žmogus, ar vaikas, ar suaugęs asmuo, nesilaikantis paprasčiausių higienos taisyklių, visi jie, atsiduria infekcijos pavojaus akiratyje. Mažieji mėgsta žaisti smėlio dėžėse, liesti žaislus, su kuriais žaidė ir kiti vaikai. Vyresni glosto gyvūnus ir, be abejonės, visiems tenka naudotis tualetu pvz.: mokykloje ar darbovietėje, kur tenka prisiliesti prie durų rankenos, atsukti ir užsukti vandens čiaupą arba nuspausti klozeto mygtuką, o kur dar laiptinių turėklai, mobilieji telefonai, pinigai, bankomatai, pirkinių krepšiai ir vežimėliai parduotuvėse. Kasdien šimtai žmonių liečia tuos pačius paviršius, palikdami ant jų įvairiausius virusus ir bakterijas. Nebūtina liesti kokio nors daikto, jus pats galite tapti užkrato platintoju. Kaip? Nusičiaudėjot, nusikosėjot į delną ir jau įteikiat rankos paspaudimu „dovaną“ pažįstamam.

Įdomūs faktai apie žmogaus gyvenimą tarp mikrobų:

•    Vyrai 1,5 karto dažniau negu moterys pradeda gaminti maistą nenusiplovę rankų.
•    Su vienu delno paspaudimu galima pernešti mikrobų 14 asmenų ir 5 paviršiams.
•    Kas ketvirtas asmuo besinaudojantys viešuoju transportu ant savo rankų nešioja išmatų bakterijas.
•    Ant mobiliųjų telefonų gyvena 300 kartų daugiau mikrobų nei viešajame tualete.
•    Dauguma žmonių rankų plovimui skiria apie 5 sekundes.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai perspėja, kad rankas plauti reikia tinkamai. Rankų pakišimas po šaltu vandeniu, neduos tinkamo efekto ir didžioji dalis infekcijų sukėlėjų liks tūnoti ant rankų. Net, jeigu laikote save atspariu ligoms, prisiminkite, kad plaudami rankas, užkertate kelią plisti mikrobams tarp jautresnių žmonių, tokių kaip vaikai, vyresni asmenys arba sergantieji.

Kaip tinkamai nusiplauti rankas:

•    Visada naudokite šiltą, tekantį vandenį bei jūsų odai tinkantį muilą. Nebūtina naudoti antibakterinį muilą. Dažnas antibakterinio muilo vartojimas sukelia bakterijų atsparumą dezinfekcinėms priemonėms.
•    Pirmiausia sudrėkinkite rankas vandeniu ir pamuiluokite delnus taip, kad muilas suputotų.
•    Rankas muilu plauti reikia mažiausiai 10–20 sekundžių.
•    Muilas po srove nuskalaujamas ne trumpiau kaip 10–20 sekundžių. Muilu kruopščiai ištrinami krumpliai, pirštai, tarpupirščiai, delnai, išvalomos panagės.
•    Paskui rankos nusausinamos. Geriausiai tam tinka popieriniai rankšluosčiai. Namuose tiks ir medžiaginiai.
•    Atminkite, kad užsukti čiaupą po rankų plovimo procedūros reiktų su vienkartiniu rankšluosčiu.

Plaukime rankas net tik dėl savęs, bet ir vardan kitų. Pasirūpinkime tinkama rankų higiena ne tik namuose, bet ir už jų ribų.

Jau startavo projektas „Bakterijų tramdytojai“. Su pirmaisiais tyrinėtojais ieškojome, kur slepiasi mikrobai, kokio jie dydžio. Užsiėmimo metu vaikai sprendė įdomias užduotis, atliko eksperimentą su „mikrobų“ maišeliu, o su švelniais muiliukais TINDI išmokome taisyklingai plauti rankas.

Informaciją parengė:
Viktorija Šadiul-Zadvornaja
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 5 234 0235
El.p.: viktorija.sadiul@vvsb.lt

FacebookFacebook Messenger
Naujienos