2014 liepos 30 d. Trečiadienis
Liepos 30 d. – Jūros diena

Minint Jūros dieną, kviečiame prisidėti prie gintarinės Baltijos išsaugojimo ir puoselėjimo.

Daugeliui tikriausiai ne kartą teko lankytis prie Baltijos jūros: džiaugtis jos auksinėmis kopomis, mėgautis saule, šokinėti per bangas, ieškoti gintarų, grožėtis romantiškais saulėlydžiais.

Baltijos jūra turi kažką magiško. Ramina. Užburia. Įkvepia. Vėl ir vėl norisi prie jos sugrįžti.

Deja, pastaraisiais metais vis drąsiau kalbama apie vieną didžiausių mūsų laikų problemų – Baltijos jūros taršą nafta, šiukšlėmis, buitinėmis ir pramoninėmis nuotekomis, trąšomis. Mūsų Baltija – viena labiausiai užterštų pasaulio jūrų. Taip yra dėl geografinės jos padėties. Baltijos jūrą supa sausuma. Ji skalauja Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Rusijos, Lenkijos, Vokietijos ir Danijos krantus, todėl vandens kaita šioje jūroje yra lėta, o jos vanduo itin jautrus taršai.

Baltijos jūros taršos problemoms, susijusioms su esama ir būsima žmonių veikla bei per ilgą laiką atsiradusiu užterštumu, spręsti yra skirta daug aplinkosaugos programų ir projektų. Vis dėlto visos šios pastangos neduos pageidaujamo rezultato, jei visuomenė nesuvoks Baltijos jūros gamtinės vertės, jai kylančių pavojų bei išsaugoti reikalingų apsaugos priemonių.

Daugiausiai teršalų į Baltijos jūrą patenka dėl žemės ir pramonės veiklos, intensyviai vykdomos laivybos, tačiau Baltijos jūra kenčia ir dėl aplinkai nedraugiško, neatsakingo turizmo. Palanga, Jūrmala, Pärnu ir kiti Baltijos jūros kurortai kasmet pritraukia tūkstančius turistų.

Tausokime Baltijos jūrą ir, poilsiaudami jos paplūdymiuose, laikykimės nustatytų taisyklių: statykime transporto priemones tik tam tikslui specialiai įrengtose vietose, saugokime aplinką, gamtos paveldo kompleksus ir vertybes, tausokime gamtos išteklius, sutvarkykime paliekamas poilsiavietes, saugiai elgkimės su ugnimi, rekreacinių zonų paplūdimiuose nevedžiokime ir nemaudykime naminių gyvūnų, nešiukšlinkime, neužkaskime šiukšlių, negadinkime šlaitų vaikščiodami ar leisdamiesi kopomis, neardykime jų sutvirtinimų.

Gyvenimas prie jūros yra tapęs ilgalaikių tradicijų dalimi. Galime jas stebėti ir patirti. Būdami rūpestingi, išsaugosime jas ir ateities kartoms.

Informaciją parengė:
Aivaras Milius
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8 5 2053 416
El. p.: aivaras.milius@vvsb.lt

FacebookFacebook Messenger
Naujienos