2019 gegužės 30 d. Ketvirtadienis
Pasaulinė diena be tabako – puikus startas atsisakyti šio įpročio

2019-aisiais metais Pasaulinė diena be tabako skirta tabako sukeliamiems padariniams plaučiams*. Šia žinute siekiama didinti visuomenės informuotumą apie neigiamą tabako poveikį žmogui, svarbą visuomenes sveikatai ir gerovei. Daugiausia dėmesio skiriama plaučių vėžio, lėtinių kvėpavimo takų ligų, pasyvaus rūkymo, tuberkuliozės bei oro taršos klausimams.

Lietuvoje pabrėžiant rūkymo žalą žmogaus sveikatai remiasi moksliniais duomenimis, jie rodo gana paradoksalią informaciją. Viena vertus, trečdalis visuomenės narių reguliariai rūko, nepaisant tabako gaminių reklamai, pakuotėms ar pardavimui taikomų kontrolės priemonių. Kita vertus, absoliuti dauguma rūkančiųjų yra mėginę mesti rūkyti ir tik mažai jų daliai pasisekė tai padaryti savarankiškai. Ši tema išlieka aktuali daugelyje šalių dešimtmečiais ir tai susiję su tuo, kad priklausomybė nuo nikotino yra lėtinė liga, kurią įveikti nėra lengva.

2018 m. atlikto tyrimo duomenimis, tabako gaminius kasdien rūko apie penktadalį suaugusių vilniečių. Žinant tai, kad tarp rūkančių žmonių visuomet yra svarstančių ar norinčių pamėginti mesti rūkyti, svarbiausia – palaikymas ir pagalba. Pasaulio sveikatos organizacijos skaičiavimais, šeimos gydytojo trumpos intervencijos, medikamentai ir elgesio terapija yra itin paveiki strategija, siekiant išvengti priešlaikinių mirčių.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vienintelis Lietuvoje teikia specializuotas grupinės terapijos paslaugas rūkantiesiems. Pagalbos metantiems rūkyti grupės vyksta reguliariai kiekvieną savaitę. Užsiėmimai organizuojami pagal mokslu grįstą kognityvinės elgesio terapijos ir dėmesingumu grįsta (mindfulnes) metodiką. Visus norinčius,  svarstančius galimybes ar jau pasiryžusius dėl metimo rūkyti kviečiame nedvejoti ir kreiptis telefonu +37068294236 ar el. paštu nerukau@vvsb.lt.

Baigusių pagalbos metantiems rūkyti grupę dalyvių mintis galite išgirsti:

Pasauline diena be tabako 2019 m_PSO

FacebookFacebook Messenger
Naujienos