2018 gegužės 23 d. Trečiadienis
„Be iliuzijų“ apžvalgos metu – mokinių kurtos socialinės reklamos

Gegužės 17 dieną Vilniaus miesto savivaldybės Jaunimo informacijos centre vyko psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencinės programos „Be iliuzijų“ apžvalga.  Joje dalyvavo programos koordinatorė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rita Rukštelytė, psichologė – psichoterapeutė Sandra Simanauskaitė, VU ligoninės Toksikologinio skyriaus gydytoja Gabija Laubner, studentė Rasa Juškevičiūtė ir programoje dalyvavę mokiniai bei pedagogai.

Programoje dalyvavo ir mokinių tėvai
Programą „Be iliuzijų“ Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo nuo 2016 metų, įtraukdamas mokinius, jų tėvus ir pedagogus. Jos tikslai yra supažindinti mokinius ir jų tėvus su žmogaus organizmo fiziologiniais ypatumais, realiomis sveikatos ir socialinėmis pasekmėmis vartojant psichoaktyvias medžiagas, ugdyti socialinės atspirties gebėjimus, didinti motyvaciją sveikai gyventi.

Programoje dalyvavo 14 Vilniaus miesto ir 3 Vilniaus rajono mokyklos. Jos dalyviais buvo 6-10 klasių mokiniai ir jų tėvai. Programos metu vyko paskaitos, kurias vedė gydytojai toksikologai J. Garšva ir Gabija Laubner, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rita Rukštelytė. Vėliau mokiniai dalyvavo ir prevenciniuose mokymuose Visuomenės sveikatos biure. Svarbu paminėti ir tai, kad dėmesys buvo skiriamas ir tėvams  bei pedagogams – jiems vyko psichologo ir gydytojo toksikologo R. Badaro paskaitos. Mokytojams mokomuosius seminarus vedė Kauno narkologijos centro vadovė, medicinos psichologė A. Adomaitytė.

Tądien apžvalgos metu kalbėjusi „Be iliuzijų“ koordinatorė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rita Rukštelytė džiaugėsi, kad programa sulaukė didelio mokinių susidomėjimo ir dar kartą priminė jos svarbą, pateikdama statistikos duomenis: psichoaktyvių medžiagų vartojimo apžvalgą nuo 1998m. iki šių dienų. Jos metu buvo vieningai padaryta išvada, kad problema yra ir turime drauge ją spręsti.

Pateikė pavyzdžių
Susitikime dalyvavo ir užsienyje Sveikatos pedagogiką studijuojanti Rasa Juškevičiūtė. Susirinkusiems mokiniams ji pristatė pranešimą apie socialinių medijų įtaką jaunimui. Jo metu studentė pateikė keletą pavyzdžių apie nuotraukų publikavimą, kuriose demonstruojamas alkoholio vartojimas, rūkymas.

Vienas tokių pavyzdžių – socialiniame tinkle „Instagram“ esanti paryžietės Louise Delage paskyra, kuri turi daugiau nei 100 tūkst. pasekėjų. Kone kiekviena jos nuotrauka sulaukia po kelis tūkstančius „LIKE“. Svarbu paminėti tai, kad kasdien ji įkeldavo mažiausiai dvi nuotraukas, kuriose akivaizdžiai vaizduojama vyno, kokteilio ar kito alkoholinio gėrimo pilna taurė.

„Kaip manote, kodėl pasekėjai „laikina“ tokias nuotraukas? Problema yra ta, kad daugelis jaunų žmonių mano, kad rūkymas, alkoholio ar kitų narkotinių medžiagų vartojimas yra „kietumo“ įrodymas. Bet kyla klausimas, ką iš tiesų jūs laikinate“, – į mokinius kreipėsi R. Juškevičiūtė.

Mokinių dėmesį patraukė tai, kad studentės pateiktas pavyzdys apie prancūzės paskyrą tebuvo išgalvotas personažas, kurį sukūrė Prancūzijos Anti-priklausomybės kampanija „Like my addiction“ („Kaip ir mano priklausomybė“– angl.) tam, kad stebėtų jaunų žmonių reakcijas ir, ar jie sureaguoja į tai, jog jauna mergina visose savo nuotraukose laiko taurę su alkoholiu.

Palygino su Vokietija
Vokietijoje studijuojanti ir gyvenanti R. Juškevičiūtė taip pat papasakojo apie alkoholio vartojimą minėtoje šalyje.
„Beveik jokioje kitoje Europos šalyje alkoholis nėra pigesnis, greičiau ir praktiškai visur pasiekiamas taip kaip Vokietijoje. Nors alkoholis vis dar yra populiarus, tačiau 2017 m. jis neužima svarbiausios vietos paauglių gyvenime. Prieš 30 metų Vokietijoje kas antras paauglys vartojo alkoholį reguliariai, o dabar tik vienas iš dešimties“, – teigė studentė.

Kodėl tokie skaičiai? R. Juškevičiūtės teigimu, tam įtakos turi didėjantis jaunų žmonių atsakomybės jausmas, taip pat ir labai gerai organizuotų kampanijų veiklos, kaip pvz.: „Alkoholis? Žinokite savo ribą!“. (Alkohol? Kenn dein Limit!“– vok.).

Pristatė savo kurtas socialines reklamas
Apžvalgos metu dalyvavę Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono mokyklų atstovai pasidalino savo įspūdžiais ir patirtimi apie dalyvavimą šioje programoje. Vienas įdomiausių aspektų buvo tai, kad siekdami kuo įtaigiau vesti pamokas kitiems, mokiniai sukūrė socialines reklamas apie rūkymą, alkoholio vartojimą.

„Nusprendėme sukurti video reklamą, nes rašinį rašyti mums pasirodė gana nuobodu, tad pasinaudoję technologijomis sukūrėme tai, ką matote. Šioje reklamoje siunčiame pagrindinę žinutę: tai, kad privalome būti sąmoningi, o savajai reklamai sugalvojome šūkį „Turėk proto atsisakyti“. Manome, kad svarbu ne tik kalbėti, bet ir rodyti nepagražintą tikrovę“, – pasakojo Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijos mokiniai.

Itin jautrus pristatymas buvo dešimtokės Margaritos. Ji parašė rašinį – laišką „Mano draugo mama geria“. Jame  mergina aprašė tikrais faktais paremtą istoriją.

„Alkoholis atima viską iš tavęs viską, ką turi brangiausia. Vieną diena mano draugas sako: „Mano mama geria <…>, alkoholio likimas gali ištikti kiekvieną iš mūsų, jis stipriai užvaldo. Skaudžiausia, ką alkoholis gali iš tavęs atimti – tai artimą žmogų“,  – savo rašinį skaitė dešimtokė Margarita.

„Galiu/negaliu“ svarba
Po savo pristatymų mokiniai turėjo galimybę išsamiau sužinoti apie „žolę“ ir jos vartojimą. Paskaitą apie kanapę ir jos kilmę vedė VU ligoninės Toksikologinio skyriaus gydytoja Gabija Laubner. Vėliau drauge su psichologe – psiėhoterapeute Sandra Simanauskaite visi diskutavo apie valią ir gebėjimą ją valdyti.

Galiu ir negaliu priklauso nuo psichinės būsenos. Pacientams, kurie sako, kad jiems nereikia gydymo, nes jie viską žino ir turi stiprią valią, norisi priminti, kad akcentuokime ne valią, o pasirinkimą. Būtina atsiminti, jei bus pažeistos smegenų dalys, suprantama, neatsiejami bus ir psichiniai sutrikimai. Ir atvirkščiai – jei yra psichiniai negalavimai, visa tai atsilieps ir kūnui. Ir šioje vietoje jau valios nebelieka. Tiesiog nebėra žmogaus gebėjimo pasirinkti spręsti“, – teigė psichologė.


Programoje dalyvavusios Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono mokyklos:

Vilniaus „Sietuvos“ progimnazija
Juzefo Ignacijaus Kraševskio gimnazija
Vilniaus „Senvagės“ gimnazija
Vilniaus „Žaros“ gimnazija
Vilniaus Radvilų gimnazija
Vilniaus Jeruzalės progimnazija
Pal. Teofiliaus Matulionio gimnazija
Vilniaus Žemynos gimnazija
Vilniaus „Vilnios“ pagr. mokykla
Vilniaus A. Vienuolio progimnazija
Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazija
Vilniaus Basanavičiaus progimnazija
Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazija
Vilniaus „Laisvės“ gimnazija
Geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla
Vilniaus r. Juodšilių „Šilo“ gimnazija
Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazija
Vilniaus r. Maišiogalos LDK Algirdo gimnazija.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support