2020 liepos 16 d. Ketvirtadienis
Saugus maistas kiekvieno namuose

Sergamumas žarnyno infekcinėmis ligomis ir Lietuvoje, ir Vilniaus mieste didėja. Kasmet Lietuvoje vidutiniškai užregistruojama apie 20 tūkst. per maistą ir vandenį plintančių žarnyno infekcinių ligų atvejų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai šeši iš dešimties bakterinėmis žarnyno infekcijomis sirgusių asmenų užsikrėtė namų aplinkoje – sąlyčio būdu ar nuo namuose paruošto ir vartoto maisto.

Daugiau bakterinėmis žarnyno infekcijomis sergama vasarą, sušilus orams, kadangi šiluma yra viena svarbiausių sąlygų bakterijoms daugintis. Šiltuoju metų laikotarpiu ypač svarbu tinkamai laikyti maisto produktus ir paisyti maisto saugos bei higienos reikalavimų namuose, gaminant maistą sau ar savo artimiesiems.

Pagrindiniai maisto saugos ir higienos principai

  • Tinkamai pasirinkite maisto produktus.

Maisto sauga prasideda nuo produktų įsigijimo. Tinkamai pasirinkę maisto produktus, užkirsite kelią nesaugių produktų patekimui į namus. Rinkdamiesi maisto produktus gerai apžiūrėkite pakuotę, atkreipkite dėmesį į produkto spalvą, formą, konsistenciją, tinkamumo vartoti terminą ir produkto laikymo sąlygas prekybos vietoje.

Maistui gaminti naudokite tik švarų geriamąjį vandenį.

  • Tinkamai laikykite.

Maisto produktų laikymo ir transportavimo temperatūra tiesiogiai veikia maisto saugą ir kokybę. Netinkamai laikant maisto produktus gali būti sudarytos palankios sąlygos daugintis patogeniniams mikroorganizmams, kurių didelis kiekis gali būti labai pavojingas sveikatai. Todėl itin svarbu tinkamai laikyti maisto produktus ir pagamintą maistą.

Šviežius, greitai gendančius maisto produktus ir pagamintą nesuvartotą maistą laikykite šaldytuve 0–+6 °C temperatūroje. Mėsą, pieno produktus, žalią žuvį, daržoves ir vaisius bei pagamintus patiekalus laikykite atskirose šaldytuvo lentynose ar atskiruose induose, kad žali produktai ir pagaminti patiekalai nesiliestų vieni su kitais. Šaldytuve turi būti pakankamai vietos maistui laikyti. Neperpildykite šaldytuvo lentynų, kad užtikrintumėte tinkamą maisto produktų laikymo temperatūrą.

Sušaldytus maisto produktus laikykite ne aukštesnėje kaip -18 °C temperatūroje. Pagamintą maistą kambario temperatūroje laikykite ne ilgiau kaip 2 valandas.

Jei diena karšta, prekybos vietoje įsigytus gretai gendančius šviežius ar atšaldytus maisto produktus, kol grįšite namo, laikykite šaltkrepšyje. Kiti įsigyti maisto produktai turi būti apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

  • Gerai nuplaukite

Ant vaisių ir daržovių gali būti ligas sukeliančių mikroorganizmų, kurie patenka daržovių ir vaisių auginimo, transportavimo ar laikymo metu. Valgydami neplautus vaisius ir daržoves rizikuojame užsikrėsti žarnyno infekcinėmis ligomis. Todėl prieš vartojimą vaisius ir daržoves kruopščiai nuplaukite po tekančiu geriamuoju vandeniu. Ypač atidžiai plaukite lapines daržoves. Nepamirškite, kad džiovintus vaisius ir riešutus prieš vartojimą taip pat būtina gerai nuplauti.

  • Užtikrinkite tinkamą terminį apdorojimą

Aukštesnėje nei 70 °C temperatūroje žūva beveik visi ligas sukeliantys mikroorganizmai. Todėl ypač gerai išvirkite ar iškepkite gyvūninės kilmės maisto produktus: mėsą, žuvį, kiaušinius ir kitus. Rekomenduojama, kad terminio apdorojimo metu temperatūra patiekalo viduje pasiektų ne mažiau kaip +75 °C. Vidaus temperatūrą išmatuoti galite specialiu termometru.

Nevartokite nepasterizuoto ar nevirinto pieno ir jo produktų.

  • Laikykitės švaros

Su užterštomis rankomis, per virtuvės inventorių, šluostes, paviršius patogeniniai mikroorganizmai gali patekti į maistą. Todėl svarbu prieš gaminant maistą ir po gaminimo, pasinaudojus tualetu, prieš valgį, po kontakto su gyvūnu, kiekvieną kartą po sąlyčio su žalia mėsa, paukštiena, žuvimi, kiaušiniais, neplautais vaisiais ir daržovėmis ar užterštais aplinkos daiktais kruopščiai nusiplauti rankas su muilu. Kuo dažniau valykite virtuvės stalo ir kitus paviršius, ypač kruopščiai – po termiškai neapdorotų maisto produktų tvarkymo. Paviršiams valyti naudokite vienkartines ar švarias daugkartines šluostes, kurias dažnai plaukite ir dezinfekuokite, reguliariai keiskite.

  • Venkite kryžminės taršos

Termiškai neapdorotuose maisto produktuose (mėsoje, paukštienoje, žuvyje ir jų skysčiuose) bei ant neplautų vaisių ir daržovių gali būti patogeninių mikroorganizmų, kurie netinkamai tvarkant ar laikant gali patekti į vartojimui paruoštą maistą. Todėl naudokite atskiras pjaustymo lenteles, įrankius, indus žaliai mėsai, neplautoms daržovėms ir termiškai apdorotam maistui. Jei neturite atskirų pjaustymo lentelių, įrankių ar indų, po sąlyčio su gyvūniniu maistu juos kruopščiai išplaukite karštu tekančiu vandeniu su indų plovikliu ar indaplovėje.

Atskirai nuo vartoti paruošto maisto laikykite žalią mėsą, paukštieną, žuvį, kiaušinius, daržoves.

Pagrindiniai bakterijų sukeltų žarnyno infekcijų rizikos veiksniai: vištiena ir jos produktai, mėsa ir jos produktai, kiaušiniai ir jų produktai, vaisiai ir daržovės, pienas ir jo produktai, žuvis ir jos produktai, mišrainės ir konditerijos gaminiai.

Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support