2019 rugsėjo 20 d. Penktadienis
Seminaro metu specialistai pristatė miesto teritorijų planavimo ir priežiūros ekologinius bei sveikatos aspektus

Rugsėjo 19 dieną Vilniuje vyko seminaras „Miesto teritorijų planavimo ir priežiūros ekologiniai bei sveikatos aspektai“. Jame dalyvavo kraštovaizdžio architektai, želdintojai, imonių atstovai, administruojantys namų būstus, užsiimantys aplinkos želdinimu ir tvarkymu, Vilniaus miesto seniūnijų ir kitų institucijų atstovai.

Seminaro metu lektoriai skaitė pranešimus apie želdinimo taisykles ir principus, augalų žiedadulkių stebėseną, želdinimui skirtų augalų tinkamą parinkimą, žaliųjų zonų ir kitų miesto teritorijų priežiūros aspektus (šienavimo, beverčių krūmų naikinimo, augalinių šiukšlių išvežimo). Taip pat buvo aptariamos kraujasiurbių nariuotakojų (erkių ir uodų) paplitimo mažinimo priemonės, sudarant nepalankias sąlygas jiems gyventi ir vystytis bei pateiktos rekomendacijos šia tema. Mokslo ir sveikatos atstovai pasidalino savo naujausiomis žiniomis apie pagrindinius alerginių ligų rizikos veiksnius, jų įtaką sveikatai ir galimus problemų sprendimų būdus.

Seminare dalyvavo ar pranešimos skaitė šie lektoriai: Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Želdynų poskyrio vedėja Giedrė Čeponytė, Šiaulių universiteto profesorė; Europos aerobiologų draugijos prezidentė Dr. Ingrida Šaulienė; gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, Vilniaus universiteto docentė, Lietuvos alergijos ir astmosasociacijos prezidentė Dr. Violeta Kvedarienė, Medicinos entomologė Dr. Milda Žygutienė; NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Biruta Zdanevičienė.

Seminaro aktualumas

Pripažįstant miesto žaliųjų erdvių fizinę ir emocinę naudą sveikatai, miestuose siekiama sodinti daugiau medžių ir želdinių, formuoti įvairaus dydžio želdynus, parkus. Deja, dažniausiai parenkamos tokios augalų rūšys, kad tiktų miesto aplinkos sąlygoms, tačiau kitos augalų savybės neanalizuojamos. Dideliu iššūkiu tampa miesto žaliųjų zonų augalų žiedadulkių poveikis alergiškiems žmonėms. Nesubalansuotas teritorijų želdinimo planas gali padidinti alergijos riziką. Tyrimų duomenys rodo, kad miestų gyventojai, lyginant su kaimo vietovėse gyvenančiais asmenimis, turi 20 proc. didesnę tikimybę įsijautrinti žiedadulkių alergenams. Todėl želdynuose turėtų būti vengiama tiek alergizuojančių medžių (pvz.: beržų, alksnių, ąžuolų ir pan.), tiek ir žolinių monokultūrų.

Kita problema – kraujasiurbiai (erkės ir uodai). Todėl labai svarbu žinoti, kaip sumažinti erkių ir uodų paplitimą miesto žaliosiose erdvėse. Vienas veiksmingiausių kovos su erkėmis būdų – ekologinis. Jo esmė – sudaryti nepalankias sąlygas erkėms gyventi ir vystytis.

Renginį organizavo Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir Vilniaus gedimino technikos universiteto architektūros fakultetas

 

FacebookFacebook Messenger
Naujienos