2012 gegužės 31 d. Ketvirtadienis
Prieš maudydamasis žinok!
papludimys

papludimys
Niekada nebūkite tikri, kad paplūdimio vanduo yra švarus, kol nepadaryti tyrimai. Mat iš tiesų vanduo gali būti užterštas nematomais įvairias ligas sukeliančiais mikroorganizmais.

Siekiant operatyviai ir suprantamai informuoti visuomenę, sukurti žemėlapiai, kuriuose galima rasti informaciją apie Vilniaus mieste ir rajone stebimų maudyklų vandens kokybę.

OFICIALIAI ĮTEISINTŲ MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS ŽEMĖLAPIS VILNIAUS MIESTE (spausti čia)

MAUDYKLŲ VANDENS KOKYBĖS ŽEMĖLAPIS VILNIAUS RAJONE (spausti čia)

Žalia vėliavėlė – maudytis galima, raudona vėliavėlė – maudytis nerekomenduojama. Paspaudę ant vėliavėlės sužinosite tyrimo atlikimo datą ir paplūdimio pavadinimą.

kokie rodikliai stebimi?

Mikrobiologiniai:

  • Žarniniai enterokokai (kas dvi savaites)
  • Žarninės lazdelės (kas dvi savaites)
  • Salmonelių skaičius (susidarius išskirtinei situacijai)

    Fizikiniai-cheminiai:

  • Atliekos, nuolaužos ir plūduriuojančios medžiagos (kas dvi savaites)
  • Amonio azotas (esant eutrofikacijos tendencijoms)
  • Kjeldalio azotas (esant eutrofikacijos tendencijoms)
  • Bendrasis fosforas (esant eutrofikacijos tendencijoms)

KODĖL PO LIŪČIŲ MAUDYTIS NEPATARTINA?

Ant pastatų, miesto gatvių ar kiemų patenkantys lietaus lašai į mūsų aplinką nuplauna įvairius teršalus: automobilių tepalus, degalus, langų valymo ir kitokius skysčius, pesticidus, maisto atliekas, statybviečių teršalus, šiukšles ir nuolaužas. Šie teršalai patenka į lietaus kanalizacijos sistemą, iš jos keliauja į upes, ežerus ar jūrą. Daugelis pavojingų žmogui mikroorganizmų į vandens telkinius, dažniausiai upes, patenka iš nutekamųjų vandens valymo įrenginių, nelegalių išleidimų iš gamyklų, namų ūkių, gyvūlininkystės kompleksų. Pavojinga, kai su pertekliniais lietaus vandenimis į maudyklas nuplaunamos laukinių gyvūnų, namų augintinių ir paukščių fekalijos. Besimaudant vandenyje, kuriame mikrobiologinė tarša viršija nustatytas normas, ar prarijus šlakelį užteršto vandens galima užsikrėsti dizinterija, salmonelioze ar kitomis bakterinės kilmės žarnyno infekcijomis, taip pat gali išberti odą. Dėl vandens taršos gali prasidėti ir šlapimo, lytinių takų ligos, akių gleivinės uždegimas. Pavojingiausi yra arčiausiai miestų, žemės ar gyvulininkystės ūkių esantys vandens telkiniai.

Maudytis patartina praėjus nors 24 valandoms po liūties pabaigos.


AR VANDENS ,,ŽYDĖJIMAS” PAVOJINGAS SVEIKATAI?

Dėl karščių vandens kokybė prastėja – susidaro daugiau fosforo, azoto, ima daugintis dumbliai. Vandens žydėjimą – eutrofikaciją sukelia maisto medžiagų perteklius, kuriomis minta dumbliai. Dumbliai sparčiai dauginasi, kaupiasi vandens paviršiuje. Žuvusius dumblius skaido bakterijos, suvartojančios daug deguonies, todėl vandenyje ima jo trūkti, dūsta žuvys, sklinda nemalonus kvapas.

Poilsiautojams, ypač mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms, žmonėms su nusilpusiu imunitetu, nuo alergijos kenčiantiems ar odos ligomis sergantiems asmenims, nepatartina maudytis žydinčiame vandenyje. Į gilesnius žydinčio vandens sluoksnius patenka mažiau ultravioletinių saulės spindulių, todėl ilgiau išlieka gyvybingi kenksmingi mikrobai – vidurių šiltinės, choleros, dizinterijos bakterijos, enterovirusai, poliomelito ir infekcinio hepatito virusai.


paplūdimyje negalima!

  • Vedžioti, maudyti šunis ir kitus namų augintinius;
  • Vartoti alkoholinius gėrimus;
  • Šiukšlinti;
  • Atlikti ,,gamtinius” reikalus tam neskirtoje vietoje;
  • Maudytis, turint virškinimo sutrikimų (viduriuojant);

VANDENYJE TYKANČIŲ MIKROORGANIZMŲ PAVOJUS SVEIKATAI
Bakterijos
Gastroenteritas (skrandžio ir plonosios žarnos uždegimas), Salmoneliozė (maisto užteršimas), Cholera (vėmimas, pilvo skausmai).

Virusai
Karščiavimas, peršalimai, gastroenteritas, viduriavimas, kvėpavimo infekcijos, hepatitai.

Pirmuonys
Gastroenteritas, kriptosporidiozė (pažeidžiamas virškinimo traktas, viduriavimas), giardiazė (viduriavimas, pilvo spazmai), dizinterija.

Kirmėlės
Vėmimas, nerimas, krūtinės ląstos skausmai, virškinimo sutrikimai, kosulys, karščiavimas, viduriavimas.

 

Daugiau informacijos:

Šarūnas Alasauskas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistas
Tel. 8-5 2711244, el.p.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support