2017 rugsėjo 21 d. Ketvirtadienis
Ugdymo įstaigose startavo projektas „Graži šypsena – nes kasdien 2×2“

Kaip rodo Lietuvoje atliktos epidemiologinės studijos, kas antras trimetis turi sugedusių dantų. 98 proc. šių dantų pažeidimų yra negydyti. Šie skaičiai reiškia, kad kas antras vaikas iki trejų metų Lietuvoje gali pajusti dantų skausmą; vyresniame amžiuje gali suprasti, kad jo dantys skiriasi nuo kitų vaikų dantų (galbūt patirti gėdą dėl savo išvaizdos). Siekiant sumažinti šiuos skaičius vykdytas vaikų burnos higienos projektas „Graži šypsena – nes kasdien 2×2“. 

Projekto tikslas – pasiekti, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikai išmoktų taisyklingai valytis dantis, darytų tai motyvuotai ir kokybiškai. Atkreipiamas dėmesys, kad 5–6 metų vaikams pradeda dygti nuolatiniai krūminiai dantys, kurių tėvai dažnai nepastebi ir tinkamai neprižiūri.

Pasauliniai tyrimai atskleidžia, kad vaikai, turintys sugedusių dantų, be to, kad ne visada gali valgyti šiltą ar šaltą maistą, nesugeba sukramtyti kietesnio maisto, sunkiai ištaria tam tikrus garsus, dėl su dantų būkle susijusių problemų praleidžia pamokas vaikų darželyje, mokykloje, nemiega naktimis, būna sudirgę ir susierzinę, vengia šypsotis ir juoktis, o kartais net kalbėti, išgyvena kaltės jausmą. Tai laikoma vaiko gyvenimo kokybės pablogėjimu. Vyresnių kaip šešerių metų vaikų sergamumas dantų ėduonimi yra pasiekęs epidemijos lygį: šiame amžiuje apie 90 proc. vaikų turi sugedusių dantų.

Dantų ėduonis – infekcinės kilmės liga, skatinanti dantų kietųjų audinių irimą. Jos išsivystymui didžiausią reikšmę turi patogeninių mikroorganizmų užsilaikymas burnoje. Moksliškai įrodyta, kad viena svarbiausių tokios mikrofloros rūšių yra mutantiniai streptokokai. Juos vaikui perduoda tėvai. Su maistu gaunami angliavandeniai – didžiausiais rūgščių, kurias gamina mutantiniai streptokokai ir kurios ardo dantų emalį, šaltinis. Be to, mokslininkai, nagrinėjantys dantų ėduonies išsivystymo priežastis, sutartinai teigia, kad vaikų dantų ėduonis – netinkamos elgsenos liga.

Visi žino, kad dantis reikia valyti, siekiant pašalinti susikaupusius maisto likučius ir bakterijas, sukeliančias dantų ligas. Tačiau kokybiškai tai atlikti moka tikrai ne kiekvienas. Kaip parodė Lietuvoje atliktas nėščiųjų burnos sveikatos tyrimas, tik 7 proc. būsimų mamų neturi dantenų problemų, kas tiesiogiai siejama su kokybiška burnos priežiūra. Mokslininkė kartu ištyrė tėvų, auginančių 3–5 metų vaikus, požiūrį ir žinias apie burnos priežiūrą: rezultatai atskleidė, kad 41 proc. tėvų stokoja žinių apie burnos priežiūrą, o jų požiūris į vaiko burnos sveikatą yra abejingas.

Apie projekto įgyvendinimą 

Projekto eigoje dalyviai vedė mokymus apie burnos sveikatą, taip pat organizavo kasdienius dantų valymą, pavyzdžiui, po pusryčių ar pietų. Užsiėmimai su vaikais burnos higienos klausimai buvo organizuojami savarankiškai visuomenės sveikatos specialisto arba grupės auklėtojo, tačiau Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveiktos biuras kartu su Odontologų rūmais savo ruoštu paruošė naudingas pagalbines priemones. Gegužės ir rugsėjo mėnesiais už mokymus darželiuose atsakingiems asmenims buvo suorganizuoti trumpi mokymai, kurių metu buvo pristatyta programos eiga, bei apmokyta kaip ją adaptuoti savo kuruojamose ugdymo įstaigose.

Dar daugybė tėvų nežino, kad 5–6 metų vaikui pradeda dygti pirmieji krūminiai dantys (pieniniai dantys gali būti dar nepradėję keistis), kurių apsaugai reikalingas ypatingas dėmesys (geras išvalymas fluoridų turinčia dantų pasta, padengimas silantu (rekomendavus gydytojui odontologui). Vaikų tėvų įsitraukimas į projektą – būtinas, todėl buvo sukurtas plakatas „Žinok, pamatyk, išvalyk“ , informuojantis kaip atrodo pirmojo nuolatinio danties dygimas burnoje bei pateikti nurodymai, kurie padeda taisyklingai valyti dantis šio amžiaus vaikams namuose. Šiuos plakatus buvo galima rasti projekte dalyvaujančių grupių rūbinėse.

Programa ugdymo įstaigose prasidėjo nuo 2017 m. rugsėjo mėnesio. Darželinukai valėsi dantukus grupėse naudodamiesi savo individualius dantų šepetėlius, o savo rezultatus žymėjo bendrame dantų valymo kalendoriuje, kurį kiekviena grupė, pasitelkusi savo kūrybinius gebėjimus, sukurė pati. Tam, kad vaikams būtų smagu valytis dantys, laiką jiems skaičiavo smagus laikrodis- krokodilas. Per praktinius mokymus vaikai buvo mokomi patys taisyklingai valytis dantis.  Tiesa, tam,kad dantys būtų kokybiškai išvalyti, buvo rekomenduojami tam tikri judesiai dantų šepetėliu, užtikrinantys apnašų pašalinimą nežalojant dantenų. Įrodyta, kad dantų šepetėliu reikia atlikti sukamuosius ar šluojamuosius judesius. Norint juos teisingai atlikti, svarbu ne tik tinkamos priemonės (minkštas dantų šepetėlis maža galvute), bet ir išlavinta vaiko smulkioji motorika.

Penkių užsiėmimų paruošti moduliai leido lavinti vaikų rankų motoriką, supažindindinti vaikus su dantų pavadinimais, smagūs eksperimentai leido įvertinti cukraus žalą.

Vilniaus mieste į projektą užsiregistravo 106 ikimokyklinio ugdymo grupes su daugiau nei 2 tūks. vaikais bei apie 50 grupių Vilniaus rajone.

Bendradarbiaudami galime padaryti vaikus šypsenas dar gražesnes.

 

Projekte dalyvavusios ugdymo įstaigos:

1 Vilniaus lopšelis- darželis „Karuselė“
2 Vilniaus lopšelis- darželis „Kaštonas“
3 Vilniaus lopšelis- darželis „Paslaptis“
4 Vilniaus lopšelis- darželis“ Žvangutis“
5 Vilniaus lopšelis- darželis „Vėjelis“
6 Vilniaus lopšelis- darželis, ,Obelėlė”
7 Vilniaus lopšelis- darželis „Du gaideliai“
8 Vilniaus lopšelis- darželis „Vilnelė“
9 Vilniaus lopšelis- darželis „Mažylis“
10 Vilniaus lopšelis- darželis „Strazdelis“
11 Vilniaus lopšelis- darželis ,,Šnekutis”
12 Vilniaus lopšelis- darželis „Skroblinukas“
13 Vilniaus lopšelis- darželis “Žemuogėlė“
14 Vilniaus lopšelis- darželis ,,Kurpaitė“
15 Vilniaus lopšelis- darželis,,Daigelis”
16 Vilniaus lopšelis- darželis „Gudrutis“
17 Vilniaus lopšelis- darželis,,Lokiukas”
18 Vilniaus lopšelis- darželis “Gandriukas”
19 Vilniaus lopšelis- darželis „Pasakaitė“
20 Vilniaus lopšelis- darželis „Beržynėlis“
21 Vilniaus lopšelis- darželis “Vėtrungė”
22 Vilniaus lopšelis- darželis „Sadutė“
23 Vilniaus lopšelis- darželis “Linelis”
24 Vilniaus lopšelis- darželis “Bitutė“
25 Specialusis lopšelis-darželis ,,Žolynėlis”
26 Vilniaus lopšelis- darželis“Nykštukas”
27 Vilniaus lopšelis- darželis“Rytas“
28 Vilniaus lopšelis- darželis „Gluosnis“
29 Vilniaus lopšelis- darželis “Riešutėlis”
30 Vilniaus lopšelis- darželis“ Vandenis”
31 Vilniaus lopšelis- darželis „ Delfinukas‘‘
32 Vilniaus lopšelis- darželis “Voveraitė”
33 Vilniaus lopšelis- darželis „Liepsnelė“
34 Vilniaus lopšelis- darželis „Žilvinėlis“
35 Vilniaus lopšelis- darželis “Medynėlis”
36 Vilniaus lopšelis- darželis “Žibutė”
37 Vilniaus lopšelis- darželis “Salvija”
38 Vilniaus lopšelis- darželis „Pipiras“
39 Vilniaus lopšelis- darželis „Ąžuolas”
40 Vilniaus r. Paberžės šv. Stanislavo Kostkos gimnazijos skyrių Visalaukės mokyklą- daugiafunkcį centrą
41 Vilniaus r.  Riešės lopšelis darželis
42 Vilniaus r. Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazija
43 Vilniaus r. Rudaminos lopšelis-darželis
44 Vilniaus r. Buivydžių Tadeušo Konvickio gimnazijos
45 Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazija
46 Vilniaus r. Aušros gimnazija
47 Vilniaus r. Pakenės Česlovo Milošo pagrindine mokykla
48 Vilniaus r. Stanislovo Moniuškos gimnazija
49 Vilniaus r. Avižienių gimnazija
50 Vilniaus r. Dūkštų  pagrindinė mokykla
51 Vilniaus r. Zujūnų gimnazija
52 Vilniaus r. Sudervės M. Zdziechovskio pagrindinė mokykla
53 Vilniaus r. Nemenčinės vaikų darželis
54 Vilniaus r. Buivydiškių pradinė mokykla
55 Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazija
56 Vilniaus r. Avižienių vaikų lopšelis- darželis
57 Vilniaus Sužionių pagrindinės mokyklos
58 Eitminiškių gimnazijos Sužionių pradinio ugdymo skyrių
59 Vilniaus r.Eitminiškių gimnazijos Sužionių pradinio ugdymo skyrių
60 Eitminiškių gimnazijos Sužionių pradinio ugdymo skyrių
61 Rudaminos l/d “Ąžuoliukas
62 Vilniaus r. Rudaminos  “Ryto”
63 Vilniaus r. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinė mokykla
64 Vilniaus r. Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazija
FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support