Dažniausiai užduodami klausimai
Tai COVID-19 tyrimo metodas, kurio metu tiriami dažniausiai liečiami aplinkos paviršiai. Jis taikomas profilaktiškai, siekiant įtarti besimptome COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) forma sergančius asmenis ir įvertinti galimą užkrato išplitimą tam tikroje aplinkoje.
Ugdymo įstaiga gali atlikti paviršių PGR tyrimą, kai gauna Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą vykdyti tyrimą, turi įgaliojimą paimti virusologines terpes ir pristatyti paviršių tyrimo ėminius į laboratoriją, pasirūpina paviršių PGR tyrimo atlikimui reikalingomis priemonėmis, išklauso Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro laboratorijos parengtus mokymus paviršių tyrimo ėminių paėmimui.
Asmeninės apsaugos priemonės (medicininė kaukė, vienkartinės medicininės pirštinės), rankų antiseptikas, sterilūs paėmėjai (specialios priemonės su transportine virusologine terpe), mėgintuvėliai su transportine virusologine terpe, sandarūs plastikiniai maišeliai su absorbuojančia medžiaga (antrinė ėminio pakuotė), kartoninė dėžė mėgintuvėliams su ėminiais sudėti (tretinė pakuotė), nenuplaunamas rašiklis, du šaltkrepšiai (vienas, skirtas mėgintuvėliams su švariomis transportinėmis virusologinėmis terpėmis, kitas – mėgintuvėliams su ėminiais).
Virusologines terpes ir paėmėjus galima atsiimti iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, esančios Žolyno g. 36, Vilniuje.
Užsakymas turi būti pateiktas ne vėliau kaip 5 darbo dienos prieš atsiimant priemones. (pvz., jeigu tyrimas vykdomas penktadienį (rugsėjo 24 d.), užsakymą būtina pateikti ne vėliau kaip penktadienį (rugsėjo 17 d.).
Galima. Terpės turi būti laikomos šaldytuve, 2–8°C temperatūroje iki kito aplinkos paviršių ėminių tyrimo atlikimo ir pildomas „Įrenginio temperatūros stebėjimo duomenų registras“ .Taip pat sekamas ant terpės nurodytas galiojimo laikas. Jei iki galiojimo termino pabaigos nespėjate panaudoti terpės, jos grąžinamos į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (NVSPL), esančią Žolyno g. 36, Vilniuje.
Įrenginio temperatūros stebėjimo duomenų registrą pildo ugdymo įstaigoje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas. Specialisto ne darbo valandomis registrą pildo ugdymo įstaigos paskirtas atsakingas asmuo.
Ugdymo įstaigos vadovas organizuoja reikalingų priemonių paėmimą iš NVSPL.
Ugdymo įstaigos vadovas organizuoja atliktų paviršių PGR tyrimo ėminių pristatymą į ėminių ištyrimą vykdančią (-ias) laboratoriją (-as).
Atsakingas visuomenės sveikatos specialistas, vykdantis sveikatos priežiūrą ugdymo įstaigoje, ir jam padedantis kitas ugdymo įstaigos darbuotojas (-ai).
Paimti ėminiai turi būti pristatyti į laboratoriją ne vėliau kaip per 24 val.
Paviršių PGR tyrimui būtina naudoti du šaltkrepšius. Pirmame šaltkrepšyje laikomi mėgintuvėliai su švariomis transportinėmis virusologinėmis terpėmis, antrame šaltkrepšyje laikomi mėgintuvėliai su ėminiais, paimtais nuo ugdymo įstaigoje esančių paviršių.
Pagrindiniai tyrimo etapai:
- imti ėminius pagal Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro laboratorijos metodinius nurodymus, patvirtintus standartinių veiklos procedūrų aprašyme, laikantis infekcijų kontrolės reikalavimų;
- paimtus ėminius paviršių PGR tyrimui paruošti transportavimui į laboratoriją, juos supakuoti antrinėje ir tretinėje ėminių pakuotėse;
- informuoti kiekvienos grupės bendruomenę apie tyrimo rezultatus;
- nustačius didelį virusinės RNR kiekį konkrečios grupės ar klasės aplinkos paviršių ėminiuose ir įtarus COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejį, informuoti apie poreikį pasitikrinti dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) visiems konkrečios grupės vaikams ir (ar) namų ūkiams bei registraciją į mobilųjį punktą greitajam antigeno testui per Karštosios linijos sistemą telefonu 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt.
Paviršių ėminius imant tipiškoje vaikų darželio grupėje, rekomenduojama, kad vienos grupės patalpose būtų paimti 5–6 mėginiai. Preliminari paėmimo eiga:
- Pasiruošiamas mėgintuvėlis su terpe, ant dangtelio ir mėgintuvėlio užrašomas mėginio numeris.
- Švarus, sterilus paėmėjas sudrėkinamas terpe, prispaudžiamas prie mėgintuvėlio vidaus, kad būtų pašalintas terpės perteklius.
- Sukiojant aplink savo ašį, paėmėju spaudžiant braukiama per paviršius.
- Paėmus mėginį nuo viso testuojamo paviršiaus, paėmėjas dedamas į atitinkamą mėgintuvėlį ir šis užsukamas.
- Mėgintuvėlis su paimtu ėminiu dedamas į talpą, kurioje palaikoma 2–8°C temperatūra.
- Paviršiai, nuo kurių buvo ką tik paimtas ėminys, nuvalomi vienkartine popierine servietėle, sudrėkinta dezinfekciniu skysčiu, kad būtų pašalinti terpės likučiai.
Vienkartines pirštinės (lateksinės, nitrilinės ar vinilinės, be pudros ar kitų priedų); respiratorius ar apsauginės veido kaukės; antbačiai (rekomenduojama, nebūtina).
Kas 2 savaites (14 dienų)
Rekomenduojamas.
Apie paviršius
Ėminiai imami kiekvienos ugdymo įstaigos vaikų grupės patalpose nuo dažniausiai liečiamų aplinkos paviršių: rūbinės spintelių durelių, durų rankenų, miegoti skirtų lovų kraštų, stalų ir kitų dažnai liečiami paviršių
Paviršių ėminių nereikėtų imti šiose vietose / nuo šių objektų: stalų, prie kurių yra valgoma, grupės virtuvėlės baldų, tualetų, praustuvių, bet kokių drėgnų paviršių, minkštų, medžiaginių, kitų skysčius sugeriančių objektų (žaislų, drabužių, patalynės ir pan.), paviršių, ant kurių yra grunto, dulkių, trupinių ar kitų nešvarumų (pvz., gėlių vazonų, augintinių terariumų / akvariumų).
Paviršių ėminių tyrimo atlikimas nuo bendrų paviršių nėra tikslingas.
Patalpos, kuriose bus renkami paviršių ėminiai, neturėtų būti dezinfekuojamos ar valomos bent 30 min. (geriausia apie 2 val.) prieš ėminių paėmimą. Svarbu, kad po paskutinės dezinfekcijos / valymo patalpose būtų dirbę / lankęsi žmonės, kurie įprastai ten dirba / būna.
Rekomenduojama, kad imant paviršių ėminius, tose patalpose nebūtų žmonių.
Jei rastas didelis viruso kiekis
Rekomenduojama pasitikrinti dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekant PGR tyrimą vaikų namų ūkiams ir darbuotojams.
Rekomenduojama testavime dalyvauti visiems, išskyrus asmenis, kurie vakcinuoti pagal pilną vakcinacijos schemą ir po jos praėję 14 dienų. Taip pat asmenys turintys serologinio tyrimo atsakymą per pastarąsias 60 dienų arba nuo teigiamo PGR tyrimo atsakymo praėjo mažiau nei 210 dienų.
Grupė nėra izoliuojama. Rekomenduojama pasitikrinti dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekant PGR tyrimą vaikų namų ūkiams ir darbuotojams.
Registracija PGR tyrimui vykdoma per Karštosios linijos sistemą telefonu 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt, pasirenkant registracijos tipą: „Po aplinkos paviršių testavimo”.
Rekomenduojama atlikti per artimiausias 72 valandas nuo informacijos gavimo apie nustatytą didelį virusinės koncentracijos RNR kiekį ugdymo įstaigoje.
Patalpų valymas atliekamas atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos parengtas rekomendacijas patalpų valymui COVID-19 pandemijos metu (https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/REKOMENDACIJOS%20dezinfekcijai%2020200327%20(1).pdf).
Grupėje nustačius didelį viruso kiekį, vaikų namų ūkiams ir darbuotojams rekomenduojama pasitikrinti dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos). Jei tyrimo rezultatai neigiami – galima tęsti įprastai vykdomas veiklas. Neatliekant COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) nustatyto tyrimo, rekomenduojama nuo užsiėmimų, vykstančių ne grupės patalpose, susilaikyti.
Aktualūs
Atliekant aplinkos paviršių PGR tyrimas nėra galimybės nustatyti, ar aptiktas virusas yra aktyvus, ar ne, todėl, jei atlikus COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) nustatymo tyrimus liga nebuvo nustatyta, gali būti, kad aplinkos paviršių PGR tyrimo metu buvo aptikti anksčiau persirgusių, iš izoliacijos grįžusių asmenų palikti viruso pėdsakai. Taip pat virusas galėjo būti neaptiktas, jei ne visi grupę lankantys vaikai ir / ar jų šeimų ūkiai sutiko testuotis.
Ugdymo įstaigos vadovas arba jo įgaliotas asmuo.
Atliekant aplinkos paviršių PGR tyrimus, nėra galimybės nustatyti, ar aptiktas virusas yra aktyvus, ar ne. Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, dažniausiai virusas ant paviršių išlieka neaktyvios formos, tačiau, nepaisant to, aplinkoje nustačius didelį viruso kiekį, rekomenduojama atlikti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) tyrimus, dažnai valyti ir vėdinti patalpas bei laikytis kitų nustatytų infekcijos plitimo valdymo reikalavimų.
Vis dar sunku pasakyti, kiek laiko virusas išlieka aktyvus ant paviršių, tačiau, remiantis atliekamų tyrimų duomenimis, priklausomai nuo paviršiaus savybių (medžiagos, iš kurios yra pagamintas, lygumo ar grublėtumo, galimybių sugerti skysčius ir kt.), tai pat kaip dažnai jis yra liečiamas, valomas, virusas ant paviršių aktyvus išlikti gali nuo valandos iki kelių parų. Atsižvelgiant į tai, rizika užsikrėsti išlieka, todėl reikia laikytis įprasto patalpų valymo ir dezinfekcijos grafiko bei dažnai plauti rankas.
Ugdymo įstaigos vadovas arba jo įgaliotas asmuo.