Dažniausiai užduodami klausimai

PATALPŲ PARUOŠIMAS IR TINKAMŲ PAVIRŠIŲ ATRINKIMAS

  • 1. Nuo kokių aplinkos paviršių imami mėginiai?
    Ėminiai imami kiekvienos ugdymo įstaigos grupės patalpoje nuo dažniausiai liečiamų aplinkos paviršių: rūbinės spintelių durelių, durų rankenų, miegoti skirtų lovų kraštų, stalų ir kitų dažnai liečiami paviršių.
  • 2. Kurie aplinkos paviršiai nėra tinkami mėginiui paimti?
    Paviršių mėginių nereikėtų imti šiose vietose / nuo šių objektų: stalų, prie kurių yra valgoma, grupės virtuvėlės baldų, tualetų, praustuvų, bet kokių drėgnų paviršių, minkštų, medžiaginių, kitų skysčius sugeriančių objektų (žaislų, drabužių, patalynės ir pan.), paviršių, ant kurių yra grunto, dulkių, trupinių ar kitų nešvarumų (pvz., gėlių vazonų, augintinių terariumų / akvariumų).
  • 3. Ar mėginius reikėtų imti ir bendrose patalpose (virtuvėje, aktų salėje ir kt.)?
    Mėginių ėmimas nuo bendrų paviršių nėra tikslingas.
  • 4. Kaip reikia paruošti patalpas aplinkos paviršių tyrimo atlikimui?
    Patalpos, kuriose bus renkami paviršių mėginiai, neturėtų būti dezinfekuojamos ar valomos bent 30 min. (geriausia apie 2 val.) prieš mėginių paėmimą. Svarbu, kad po paskutinės dezinfekcijos / valymo patalpose būtų dirbę / lankęsi žmonės, kurie įprastai ten dirba / būna.
  • 5. Ar atliekant aplinkos paviršių tyrimą, grupėje gali būti vaikai?
    Rekomenduojama, kad imant paviršių mėginius, tose patalpose nebūtų žmonių.

JEI RASTAS DIDELIS VIRUSO KIEKIS

  • 1. Jeigu rasta didelė viruso koncentracija, ar turi testuotis?
    Nustačius didelį virusinės RNR kiekį konkrečios grupės aplinkos paviršių ėminiuose, rekomenduojama pasitikrinti dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekant greitojo antigeno testą vaikų namų ūkiams ir darbuotojams.
  • 2. Kaip reikia registruotis greitajam antigeno testui?
    Registracija greitiesiems antigeno tyrimams vykdoma per Karštosios linijos sistemą telefonu 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt.
  • 3. Per kiek laiko reikia atlikti greitojo antigeno testą?
    Rekomenduojama atlikti per artimiausias 24–48 valandas nuo informacijos gavimo apie nustatytą didelį virusinės RNR kiekį ugdymo įstaigoje.
  • 4. Koks patalpų valymas tikslingas, nustačius atitinkamą viruso kiekį (ar reikalinga dezinfekcija, ar pakanka patalpų plovimo karštu vandeniu)?
    Daugelis populiarių dezinfekcijos priemonių SARS-CoV-2 virusą, sukeliantį COVID-19 infekciją, inaktyvina, tačiau ne visada jį visiškai suardo, todėl šio viruso dalelės neaktyvios formos išlieka ant paviršių tam tikrą pakankamai ilgą laiką ir gali būti sėkmingai aptinkamos, tiriant nuo paviršių paimtus mėginius. Atsižvelgiant į tai, įstaigose, kuriose planuojami paviršių tyrimai ar kuriose aptinkamas didelis viruso kiekis, dėl to nereikėtų keisti įprasto patalpų valymo ir dezinfekcijos grafiko.
  • 5. Ar rekomenduojama vaikus, kurie buvo ugdomi nustatyto didelio viruso aplinkoje, vesti į kitas patalpas į užsiėmimus pas specialistus (logopedą, psichologą)? Ar geriau nuo šios veiklos laikinai susilaikyti ir jiems specialistų paslaugas teikti nuotoliniu būdu? Ypač aktualu tiems vaikams, kurių tėvai nesutinka testuotis.
    Grupėje nustačius didelį viruso kiekį, vaikų namų ūkiams ir darbuotojams rekomenduojama pasitikrinti dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), jei tyrimo rezultatai neigiami – galima tęsti įprastai vykdomas veiklas. Neatliekant COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) nustatyto tyrimo, rekomenduojama nuo užsiėmimų, vykstančių ne grupės patalpose, susilaikyti.

AKTUALŪS

  • 1. Kodėl nėra nustatyta nė vieno infekcijos atvejo grupės bendruomenės nariams atlikus antigeno testus, jei grupėje atliktas paviršių testavimas parodė reikšmingą infekcijos kiekį?
    Atliekant aplinkos paviršių ėminių tyrimą SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR nustatyti tikralaikės PGR metodu (toliau – aplinkos paviršių PGR tyrimas) nėra galimybės nustatyti, ar aptiktas virusas yra aktyvus, ar ne, todėl, jei atlikus COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) nustatymo tyrimus liga nebuvo nustatyta, gali būti, kad aplinkos paviršių PGR tyrimo metu buvo aptikti anksčiau persirgusių, iš izoliacijos grįžusių asmenų palikti viruso pėdsakai. Taip pat virusas galėjo būti neaptiktas, jei ne visi grupę lankantys vaikai ir / ar jų šeimų ūkiai sutiko testuotis.
  • 2. Kodėl skiriasi nustatytas viruso kiekis grupėje ir jos aplinkoje? Pvz.: didelis viruso kiekis nustatytas rūbinėlės vienoje pusėje, o grupėje, kurioje vaikai didžiąją dalį praleidžia (žaidžia, miega, liečia paviršius) – tik vidutinis.
    Kuo didesnėje patalpoje imami tyrimo atlikimui reikalingi ėminiai, tuo sunkiau nustatyti, kurie paviršiai yra dažniau liečiami, didėjant tiriamam aplinkos plotui, ėminiai naudojant tą patį tamponėlį imami nuo daugiau skirtingų paviršių, todėl ėminys būna labiau „praskiestas“, be to, ant dažnai naudojamų paviršių viruso gali būti paliekama daugiau, tačiau jį taip pat galima dažniau nuvalyti. Dėl šių priežasčių patalpose, kuriose vaikai praleidžia mažiau laiko, gali būti aptinkamas didesnis viruso kiekis.
  • 3. Ar darbuotojai, turintys lėtinių ligų arba darbuotojai, kurie paskiepyti tik pirmu skiepu, gali jaustis saugiai, kai nustatyti atitinkami viruso kiekiai grupėje?
    Atliekant aplinkos paviršių PGR tyrimus, nėra galimybės nustatyti, ar aptiktas virusas yra aktyvus, ar ne. Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, dažniausiai virusas ant paviršių išlieka neaktyvios formos, tačiau, nepaisant to, aplinkoje nustačius didelį viruso kiekį, rekomenduojama atlikti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) tyrimus, dažnai valyti ir vėdinti patalpas bei laikytis kitų nustatytų infekcijos plitimo valdymo reikalavimų.
  • 4. Ar ant patalpų paviršių esantis reikšmingas viruso kiekis gali užkrėsti infekcija sveikus grupės narius? Po kiek laiko rastas viruso kiekis tampa nepavojingas?
    Vis dar sunku pasakyti, kiek laiko virusas išlieka aktyvus ant paviršių, tačiau, remiantis atliekamų tyrimų duomenimis, priklausomai nuo paviršiaus savybių (medžiagos, iš kurios yra pagamintas, lygumo ar grublėtumo,  galimybių sugerti skysčius ir kt.), tai pat kaip dažnai jis yra liečiamas, valomas, virusas ant paviršių aktyvus išlikti gali nuo valandos iki kelių parų. Atsižvelgiant į tai, rizika užsikrėsti išlieka, todėl reikia laikytis įprasto patalpų valymo ir dezinfekcijos grafiko bei dažnai plauti rankas.

KITI KLAUSIMAI

  • 1. Kokiu principu bus atrenkamos ugdymo įstaigos aplinkos paviršių tyrimo atlikimui?
    Metodas bus taikomas savivaldybių administracijų direktorių pasirinktose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose, tose savivaldybėse, kuriose naujų atvejų skaičius per 14 dienų šimtui tūkstančių gyventojų yra didesnis nei 500.
  • 2. Kas informuoja ugdymo įstaigos bendruomenę apie aplinkos paviršių tyrimo organizavimą, jo tikslą, eigą, gautus rezultatus bei rekomenduoja pasitikrinti dėl COVID-19 ligos atliekant greitojo antigeno testą nustačius didelį virusinės RNR kiekį?
    Ugdymo įstaigos vadovas arba jo įgaliotas asmuo.
  • 3. Kas bus atsakingas už aplinkos tyrimų mėginių paėmimą ugdymo įstaigoje?
    Visuomenės sveikatos specialistas, vykdantis visuomenės sveikatos priežiūra ugdymo įstaigoje, ir paskirtas ugdymo įstaigos darbuotojas. Specialistai yra paskiriami bendru ugdymo įstaigos ir savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sprendimu.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support