Aktualūs klausimai
Tai yra tyrimas nustatyti galimą užsikrėtimą COVID-19 liga, atliekamas paėmus ėminį iš seilių, o atsakymas gaunamas per 15-30 min.
Ugdymo įstaigos ugdytiniai.
Ugdytiniai, ugdomi pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programą.
Ugdytiniai, ugdomi pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio programas po turėto didelės rizikos kontakto su COVID-19 liga sergančiu asmeniu ugdymo įstaigoje
Ugdytiniai, ugdomi pagal pradinio ugdymo programas, gali testuotis savikontrolės greitaisiais antigeno testais iš seilių periodiškai kas 3–5 dienas.
Testavimas nerekomenduojamas persirgusiems asmenims, kai nuo teigiamo PGR ar antigeno testo (ASPĮ) praėjo ne daugiau nei 90 dienų.
Po turėto didelės rizikos kontakto su COVID-19 liga sergančiu asmeniu rekomenduojama testuotis tris kartus (bet ne ilgiau nei 10 dienų nuo turėto kontakto) pagal numatytą algoritmą: iš karto, po 48 / 72 val. ir dar po 48 val. (arba artimiausią darbo dieną, jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo).
Profilaktinis pradinių klasių ugdytinių savikontrolės tyrimas vykdomas kas 3–5 dienas.
Tyrimą atlikti rekomenduojama.
Netaikoma, tačiau profilaktinius tyrimus atlikti rekomenduojama.
Taip. Gali būti pateiktas sutikimas atlikti tik testavimą savikontrolės greitaisiais antigeno testais po patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ugdymo įstaigoje.
Taip, turi. Jeigu tėvai (globėjai, rūpintojai) sutinka, kad jų vaikai ugdymo įstaigoje ar išduodant testus į namus, būtų testuojami, jie turi pasirašyti sutikimo formą, pateiktą operacijų vadovo sprendimo priede. Tėvai (globėjai, rūpintojai), kurie nesutinka, kad jų vaikai būtų testuojami, taip pat turi pasirašyti šią formą, išreikšdami nesutikimą testuotis.
Ne, nemokamas.
Ne. Tyrimas atliekamas laikantis visų saugumo reikalavimų.
Ne. Tyrimas atliekamas ugdytiniui įsidėjus pačiam ar su darbuotojo pagalba specialų seilių tamponėlį į burną.
Savikontrolės tyrimo procesas
Testavimas gali būti atliekamas tiek ugdymo įstaigoje, tiek namuose. Ugdymo įstaiga turi parengti testavimo tvarką bei grafiką ir informuoti, kada testai turi būti atlikti.
Tėvai (globėjai, rūpintojai) turi pranešti apie vaiko teigiamą testo rezultatą ugdymo įstaigos atsakingam asmeniui pagal nustatytą ugdymo įstaigos vidaus tvarką.
Tyrimas atliekamas ugdymo įstaigos klasėje / grupėje.
Ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo ugdytiniai, kurių tėvai (globėjai, rūpintojai) bus pasirašę sutikimo formą atlikti savikontrolės tyrimą.
Ėminius tyrimams savarankiškai gali imti ugdytiniai. Tyrimą prižiūri ir rezultatus vertina atsakingas ugdymo įstaigos darbuotojas.
Gavus teigiamą tyrimo rezultatą, informuoti ugdytinį ir (ar) jo tėvus (globėjus, rūpintojus) apie poreikį užsiregistruoti į mobilųjį punktą greitojo antigeno testui arba PGR tyrimui per Karštosios linijos sistemą telefonu 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt.
Teigiamą rezultatą gavusiam ugdytiniui rekomenduojama nedalyvauti kontaktiniame ugdyme, kol nėra gautas neigiamas greitojo antigeno testo ar PGR tyrimo rezultatas, arba 7 dienas, jei greitojo antigeno testas ar PGR tyrimas neatliekamas. Ugdymo įstaiga gali pasitvirtinti vidinę tvarką, kad ugdytiniai, gavę teigiamą savikontrolės tyrimo rezultatą, negali dalyvauti kontaktiniame ugdyme.
Veiksmai nustačius COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejį
Rekomenduojama organizuoti testavimą asmenims, turėjusiems kontaktą su COVID-19 liga sergančiu asmeniu, tris kartus (bet ne ilgiau nei 10 d. nuo turėto kontakto) pagal numatytą algoritmą: iš karto, po 48 / 72 val. ir dar po 48 val. (arba artimiausią darbo dieną, jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo).
Nereikia.
- Testuotis greitaisiais antigeno testais pagal algoritmą 3 kartus: iš karto, po 48 / 72 val. ir dar po 48 val. (arba artimiausią darbo dieną, jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo);
- Mažiausiai 7 dienas po turėto kontakto bendraujant su kitais asmenimis dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius;
- Nedalyvauti renginiuose, masinio žmonių susibūrimo vietose ir apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių.
Taip. Testavimas gali būti atliekamas tiek ugdymo įstaigoje, tiek namuose. Ugdymo įstaiga turi parengti testavimo tvarką bei grafiką ir informuoti, kada testai turi būti atlikti.
Ugdymo proceso organizavimas
Kontaktiniame ugdyme dalyvauja visi ugdytiniai.
Taip, galės.
Infekcijų plitimą ribojantis režimas (toliau – IPRR), kai ugdytiniai nedalyvauja ugdymo procese kasdieniu (kontaktiniu) mokymo proceso organizavimo būdu.
Ugdymo įstaigos, įgyvendinančios ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas.
IPRR gali būti taikomas ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu arba klasės / grupės lygmeniu.
Ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu:
- kai daugiau kaip 20 proc. ugdytinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute nustatomas teigiamas greitojo antigeno testo rezultatas arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas, ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (toliau – ŪVKTI) ar pasireiškė ŪVKTI požymiai (pvz.: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) ir tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių (grupių) ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute.
Klasės / grupės lygmeniu:
- kai klasėje (grupėje) ugdytiniai yra testuojami greitaisiais antigeno testais jų neizoliuojant po turėto sąlyčio su sergančiuoju ir nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 10 dienų laikotarpiu PGR metodu liga patvirtinama ir / ar teigiamas greitojo antigeno testo rezultatas gautas 5 ir daugiau ugdytinių klasėje (grupėje) ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;
- kai bent trečdaliui klasės (grupės) ugdytinių nustatomas teigiamas greitojo antigeno testo rezultatas arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas, ŪVKTI ar pasireiškė ŪVKTI požymiai (pvz.: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).
Sprendimą dėl IPRR paskelbimo priima ugdymo įstaigos vadovas. Taip pat šį sprendimą gali priimti savivaldybės administracijos direktorius, gavęs ugdymo įstaigos vadovo prašymą ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos teikimą raštu, įvertinęs bendrą COVID-19 ligos situaciją savivaldybėje ir (ar) ugdymo įstaigoje.
IPRR skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 dienų ir ne ilgesniam kaip 14 dienų laikotarpiui.
Švietimo įstaigos uždarose patalpose kaukes dėvėti rekomenduojama vyresniems nei 6 metų asmenims.