2018 rugpjūčio 2 d. Ketvirtadienis
Kaip atpažinti sveikatai palankius maisto produktus parduotuvėse?

Simbolis „Rakto skylutė“ – tai Sveikatos apsaugos ministerijos įteisintas tarptautinis maisto produktų ženklas Lietuvoje. Šiuo simboliu siekiama mažinti šalies gyventojų sergamumą širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis, cukriniu diabetu, antsvorio ir nutukimo paplitimą, taip pat gerinti gyventojų mitybą ir palengvinti sveikatai palankesnių maisto produktų pasirinkimą iš tam tikros maisto produktų grupės.

Šis simbolis yra naudojamas ir Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje bei Makedonijoje. Lietuvoje maisto produktai taip žymimi nuo 2014 m., kai buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema.

Šiuo simboliu pažymėtų produktų sudėtyje yra mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, taip pat nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Pav. Simbolio „Rakto skylutė“ vieta ant maisto produktų pakuotės 

„Rakto skylutė“ paprastai būna pakuotės priekyje, viršuje arba apačioje, tačiau gali būti ir kitose vietose. Maisto produktai, kurie dažniausiai parduodami nesupakuoti (neperdirbta žuvis, vaisiai, daržovės ir kt.), gali būti ženklinami grupiniu „Rakto skylutės“ simboliu.

Maisto gamintojai, tiekiantys rinkai nustatytus kriterijus atitinkančius produktus, gali savanoriškai ir nemokamai juos ženklinti „Rakto skylutės“ simboliu. Patvirtinti kriterijai atitinka visose šią ženklinimo sistemą taikančiose šalyse. Su rinkoje esančių produktų sąrašu ir ženklinimo kriterijais galite susipažinti čia http://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/rakto-skylute/rinkoje

Visgi norime pabrėžti, kad jeigu produktas nepaženklintas „Rakto skylute“, tai nereiškia, kad jis neatitinka šiam simboliui keliamų kriterijų – tiesiog gamintojas pasirinko savo produkto juo nežymėti.

Pro „Rakto skylutės“ simbolį galintys „pralįsti“, griežtus ženklinimui keliamus reikalavimus atitinkantys maisto produktai – tai raktas į visavertę mitybą ir gerą sveikatą, tad renkantis ir dedant maisto produktus į pirkinių krepšį vertėtų susimąstyti ar pasirinkimas yra geras ir sveikatai bus naudingas.

Informaciją parengė:
Ramunė Daujotaitė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Tel.:
 (8-5) 205 3417, el. p.: ramune.daujotaite@vvsb.lt

Straipsnis parengtas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informaciją
Daugiau apie tai nuorodoje: 
http://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/rakto-skylute

FacebookFacebook Messenger
Naujienos