2022 birželio 23 d. Ketvirtadienis
Laužavietės – ko nereikėtų deginti

Laužo liepsnos, dūmų kvapas ir ąžuoliniai vainikai – Joninės. Trumpiausią vasaros naktį kūrenami laužai – senoji tradicija, tapusi kiekvieno Lietuvos gyventojo kultūros dalimi. Tačiau primename, kad Joninių laužo ugnyje atsikratyti įvairių buitinių atliekų, susidariusių šventės metu, nederėtų. Specialistai įspėja, kad tokios atliekos kaip plastikas, vienkartiniai indai, popierius bei panašios buitinės šiukšlės, dėl sąlyginai žemos degimo temperatūros savo išskiriamuose dūmuose sudaro toksiškas ir sveikatai pavojingas medžiagas. Šias ore pasklidusias medžiagas lengva įkvėpti, jos nusėda ant aplink esančio dirvožemio ir augmenijos ir galiausiai patenka į maisto grandinę. Pateikiame atliekų, kurios dažniausiai patenka į laužą sąrašą ir jų poveikį sveikatai.

Deginamų atliekų rūšys ir jų poveikis sveikatai

Plastikiniai indai, buteliai, vaikų žaislai, kosmetikos produktai

Šių buitinių atliekų degimo metu susidaro hidrochloridinė rūgštis ir dioksinai. Hidrochloridinė rūgštis ypač dirgina akis, odą, kvėpavimo takus. Ilgalaikis poveikis gali sukelti plaučių edemą. Dioksinai kelia rimtą pavojų gyventojų sveikatai – jie ne tik gali pažeisti kepenis, nervų sistemą, susilpninti organizmo imunitetą, bet ir sukelti vėžinius susirgimus.

Vienkartiniai putplasčio puodeliai, maisto produktų pakuotės, skaidrus plastikas

Degimo metu išsiskiria stirenas, benzenas, dioksinai ir furanai, kurie yra klasifikuojami kaip kancerogenai. Stireno dujos labai lengvai absorbuojamos per odą, kvėpavimo takus ir virškinimo traktą. Stirenas žmogaus organizme per visą gyvenimą kaupiasi ir didina tikimybę susirgti onkologinėmis ligomis. Benzenas sukelia galvos skausmą, dirgina akis ir odą, ilgalaikis benzeno poveikis gali sukelti anemiją. Furanai pavojingi, nes ilgalaikis jų poveikis gali sukelti kepenų pažeidimus arba kepenų vėžį.

Baltas popierius, popieriniai rankšluosčiai, tualetinis popierius

Šioms medžiagoms degant išsiskiria halogeniniai hidrokarbonatai. Kartu su šiomis medžiagomis išsiskiria ir minėti kancerogenai – dioksinai ir furanai. Halogeniniai hidrokarbonatai asocijuojami su kraujo susilpnėjimu. Sumažina baltųjų kraujų kūnelių skaičių, sukelia leukemiją, ilgainiui ir kepenų pažeidimus.

Makulatūra

Sintetinių dažų sudėtyje yra sunkiųjų metalų – švino, kadmio, chromo. Degimo metu šie sunkieji metalai išsiskiria kartu su dūmais ir pelenais ir nusėda ant augalų, vandens, dirvos. Sunkiųjų metalų poveikis žmogaus sveikatai siejamas su naujagimių apsigimimais, sutrikdoma raudonųjų kraujo kūnelių gamyba, pablogėja kepenų ir inkstų funkcijos.

Kartoninės dėžės

Kartoninės dėžės degimo metu išskiria karbamido fomaldehidą, parafiną. Karbamido formaldehidas iš kartoninių dėžių ypatingų sveikatos sutrikimų nesukelia, tačiau parafinas gali būti užterštas benzenu, kurio ilgalaikis poveikis sukelia anemiją.

Buitinės atliekos

Tiek kietasis kuras, tiek buitinės atliekos atviro degimo metu išskiria kietąsias daleles (KD). KD dėl savo mažo diametro lengvai patenka į plaučius ir juose kaupiasi. Ypač pablogina sveikatą žmonėms, kurie serga astma, bronchitu. Didžiausią pavojų kelia senjorams, vaikams ir sergantiesiems širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų sistemos ligomis.


Deginamų buitinių atliekų mitai:

-„Atliekas deginu mažais kiekiais“ 

Deja, net mažas kiekis sudegintų buitinių atliekų gali turėti didžiulių pasekmių sveikatai. Kancerogeninės medžiagos, tokios kaip furanai ir dioksinai, yra linkusios kauptis organizme, patekti į maisto grandinę.

-„Pelenai yra gera trąša dirvožemiui“

Iš dalies tai tiesa, medienos pelenai yra naudingi dirvožemiui, tačiau jeigu kartu su mediena buvo sudeginti seni laikraščiai ar maisto produktų pakuotės, vadinasi, savo dirvą patręšite sunkiaisiais metalais ir dioksinais, kurie kaupsis vėliau auginamuose augaluose.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ ragina Vilniaus miesto gyventojus nedeginti komunalinių (arba buitinių) atliekų. Net iš pirmo žvilgsnio nepavojingos atliekos turi rimtą poveikį sveikatai ir aplinkai. Kad apsaugotumėte savo ir aplinkinių sveikatą, rekomenduojame buitines atliekas išmesti į joms skirtas atliekų surinkimo vietas. Daugiau informacijos apie atliekų tvarkymą Vilniaus miesto savivaldybėje galite rasti: https://vilnius.lt/lt/savivaldybe/aplinkosauga-ir-energetika/atlieku-tvarkymas/

 

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support