Savižudybių prevencija Vilniaus mieste
2016 m. balandžio 19 d. patvirtinta Vilniaus miesto savižudybių prevencijos 2016-2019 metų strategija, kuri apima šias grandis: kompleksinės pagalbos kūrimą, paslaugų teikimą, „vartininkų“ ir specialistų mokymus, informacijos sklaidą, kompetencijų stiprinimą ir tarptautinį bendradarbiavimą. Vilniaus miesto savivaldybė jau trečius metus iš eilės skiria nepertraukiamą finansavimą šiai strategijai įgyvendinti. Savižudybių prevencijos prioritetinės grupės yra: ketinantys nusižudyti, mėginusieji nusižudyti ir nusižudžiusių/bandžiusių žudytis asmenų artimieji.
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras yra viena iš įstaigų, įgyvendinanti minėtą Strategiją. VVSB organizuoja „vartininkų“ „SafeTALK“ ir „ASIST“ mokymus, koordinuoja savižudybių rizikos valdymo algoritmą, rūpinasi informacijos sklaidą, yra atsakingas už specialistų, dirbančių savižudybių prevencijos srityje kompetencijų stiprinimą.
„SafeTALK“ ir „ASIST“ mokymai
„Vartininkų“ mokymams buvo pasirinktos kanadiečių organizacijos „LivingWorks Education“ mokymų programos „SafeTALK“ ir „ASIST“. Abi programos yra standartizuotos, taikomos ir naudojamos daugelyje pasaulio šalių. Jos nuolat atnaujinamos, remiantis naujausiais pasauliniais moksliniais tyrimais ir praktiniais įgūdžiais savižudybių prevencijos srityje. „LivingWorks Education“ organizacijoje dirba geriausi šios srities ekspertai – tai leidžia išlaikyti aukštą mokymų standartą bei taikyti griežtus reikalavimus būsimųjų „ASIST“ ir „SafeTALK“ lektorių paruošimui. Tokia filosofija užtikrina gerą mokymų kokybę ir išliekamąją vertę mokymų dalyviams.
Daugiau apie organizaciją – www.livingworks.net
Lietuvoje VVSB yra vienintelis „LivingWorks Education“ organizacijos atstovas, turintis teisę išduoti licenzijas ir padalomąją medžiagą mokymų dalyviams.
2016-2018 m. įvykdyti darbai:
2016 m., gavus pirmąjį metinį finansavimą pagal Strategiją, prasidėjo lektorių atrankos etapai. Atrinkus reikiamą lektorių kiekį, rugpjūčio mėn. vyko 2 savaičių intensyvūs mokymai ir paruošta 16 lektorių, iš kurių 10 – „SafeTALK“, 6 – „ASIST“ mokymų lektoriai.
Rugsėjo-gruodžio mėn. buvo išversta ir adaptuota visa mokymams reikalinga medžiaga ir priemonės.
2017 m. Vilniuje įvyko 82 „SafeTALK“ ir 20 „ASIST“ mokymų, kuriuose dalyvavo apie 2500 asmenų. 2018 m. planas – 18 „ASIST“ ir 45 „SafeTALK“ mokymai.
„ASIST“ ir „SafeTALK“ mokymai yra akredituoti Sveikatos apsaugos ministerijoje.
„SafeTALK“ ir „ASIST“ mokymų skirtumai
„SafeTALK“ mokymai skirti visiems, norintiems išmokti atpažinti savižudybės riziką ir nukreipti pagalbos.
Tinka visų profesijų žmonėms (taip pat ir prie „ASIST“ išvardintoms profesijoms, išskyrus psichologus, psichoterapeutus ir gyd. psichiatrus).
Trukmė 4 valandos.
„ASIST“ mokymai skirti visiems, norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms.
Psichologams, gyd.psichiatrams, psichoterapeutams, socialiniams darbuotojams, priėmimo skyriaus gydytojams. Taip pat slaugytojams, mokytojams, seniūnijų darbuotojams, policijos ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnams, kuriems darbinėje veikloje reikia atlikti intervenciją.
Trukmė 2 dienos (16 val.).
Kodėl reikia mokymų Lietuvoje? Lietuvos savižudybių rodikliai – vieni aukščiausių pasaulyje. Deja, ši tendencija su nedideliais pokyčiais išlieka jau daugelį metų. Moksliniai tyrimai rodo, kad naudojant standartizuotą ir pasaulyje pripažintą mokymų metodiką, skirtą „vartininkams“ (vartininkas – bet kuris asmuo, galintis atpažinti krizę ir mąstančius apie savižudybę), kuriama saugesnė nuo savižudybių bendruomenė, gebanti atpažinti bei tinkamai reaguoti į savižudišką elgesį. Taip pat tai – stipri prevencijos priemonė, kuri gali padėti sumažinti mirtingumo nuo savižudybių rodiklius.
Ką išmoksiu per mokymus? Dauguma žmonių, galvojančių apie savižudybę, nenori mirti, vietoj to jie ieško pagalbos ir labai įvairiais būdais kviečia aplinkinius jiems padėti. „SafeTALK“ – tai keturių valandų mokymų programa, kurioje dalyviai mokomi:
- pastebėti šiuos kvietimus arba savižudybės rizikos ženklus;
- tinkamai reaguoti;
- rasti profesionalią pagalbą (Vilniaus mieste emocinės ir psichologinės pagalbos galimybes rasite tuesi.lt).
„SafeTALK“ mokymuose pateikiama lengvai suprantama, tačiau esminė informacija, kaip pastebėti apie savižudybę galvojantį žmogų, su juo kalbėtis bei apie pagalbos bendruomenėje galimybes. Kartu „SafeTALK“ skatina dalyvius apie savižudybę kalbėti atvirai ir tiesiai, atkreipia dėmesį į neretai visuomenėje paplitusius klaidingus įsitikinimus, kurie trukdo tinkamai reaguoti bei pateikia tinkamus atsakymus. Tai – vieni esmingiausių savižudybių prevencijos žingsnių.
Kaip vyksta mokymai? „SafeTALK“ programoje integruojami įvairūs informacijos pateikimo būdai, kad dalyviams būtų lengviau ją įsiminti ir suprasti, išlaikyti dėmesį, kad dalyviai jaustųsi labiau motyvuoti naudotis „SafeTALK“ žiniomis ateityje. „SafeTALK“ programoje informacijos pateikimas derinamas su praktinių įgūdžių formavimu, kiekvienas dalyvis turi galimybę praktiškai išbandyti tai, ką išmoko. Taip pat kiekvienas dalyvis gauna mokymų medžiagą (su papildoma informacija, kuria gali pasidomėti po mokymų), atmintines apie „SafeTALK“ žingsnius, informaciją apie pagalbos galimybes ir kontaktus. Dalyvių amžius – nuo 15 metų. Mokymus veda „LivingWorks“ sertifikuoti mokytojai.
Ar tai profesionalūs mokymai? „SafeTALK“ mokymų programa sukurta „LivingWorks Education“. Tai tarptautinė organizacija, jau kelis dešimtmečius rengianti savižudybių prevencijos mokymų programas („SuicideTALK“, „ASIST“, „Suicide to Hope“) bei lektorius visame pasaulyje. Kiekviena mokymų programa praeina griežtus „LivingWorks“ standartus atitinkantį kelių etapų rengimo procesą, atliekama daug praktinių bandymų, po kurių programos tobulinamos, tad galiausiai dalyvius pasiekia labai kokybiški ir kruopščiai parengti mokymai. Taip pat programos nuolat atnaujinamos, remiantis naujausiais pasauliniais moksliniais tyrimais ir praktiniais įgūdžiais savižudybių prevencijos srityje. „LivingWorks“ organizacijoje dirba geriausi šios srities ekspertai – tai leidžia išlaikyti aukštą mokymų standartą bei taikyti griežtus reikalavimus būsimųjų „SafeTALK“ lektorių paruošimui, mokymų metodikai bei patiems mokymams.
Ar mokymų programa išbandyta kitose šalyse? „SafeTALK“ programa pripažinta tarptautiniu lygmeniu. Mokymai vedami daugiau nei 11 šalių (Australijoje, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Norvegijoje, JAV, Zambijoje ir kt.), priskaičiuojama daugiau nei 490000 „SafeTALK“ baigusių dalyvių – bendruomenės narių, pasirengusių pastebėti savižudybės pavojų ir tinkamai reaguoti. Tyrimai rodo, kad po „SafeTALK“ mokymų dalyviai daugiau žino apie tai, kaip padėti žmogui galvojančiam apie savižudybę, jaučiasi labiau pasitikintys savimi kalbėdamiesi su savižudybe susijusiomis temomis bei galintys pasiūlyti tinkamą pagalbą. Taip pat patys dalyviai po mokymų būna labiau linkę priimti galimybę kreiptis pagalbos, jei patys turėtų minčių apie savižudybę (Robinson, Bailey, Spittal, Pirkis, & Gould, 2016). Pastebima, jog šalyse, kur intensyviai vykdomi „SafeTALK“ ir kiti „LivingWorks“ savižudybių prevencijos mokymai, savižudybių rodikliai mažėja. 2016 metais „SafeTALK“ mokymus baigė daugiau nei 82000 dalyvių. Apskaičiuota, kad tai galėjo padėti išvengti beveik 9000 bandymų nusižudyti (2016 LivingWorks Annual Report).
Ar mokymai pritaikyti Lietuvai?
2016 m. pavasarį „LivingWorks“ programa „SafeTALK“ pradėta diegti ir Lietuvoje. Buvo išversta ir Lietuvai adaptuota visa mokymams reikalinga medžiaga. Nuo 2017 m. vykta „SafeTALK“ mokymai, sulaukiantys palankių dalyvių vertinimų. „SafeTALK“ mokymus pagal programos standartus bei „LivingWorks“ vertybes veda sertifikuoti specialius apmokymus baigę specialistai, kurių šiuo metu Lietuvoje yra 10.
(Pateikiama 2018 m. „LivingWorks“ informacija, daugiau: www.livingworks.net )
Ar reikia turėti specialų pasirengimą norint dalyvauti mokymuose?
Ne. Jums nereikia specialaus pasirengimo – tik noro mokytis ir naudoti gautus įgūdžius.
Ar išduodamas sertifikatas?
Taip, išklausę pilnus mokymus Jūs gausite tarptautinį sertifikatą.
Kokių priemonių reikia mokymams?
Mokymams reikalinga salė (ja pasirūpina mokymų iniciatoriai), talpinanti iki 40 dalyvių, geriamas vanduo, techninės priemonės (kompiuteris, projektorius, ekranas, garso kolonėlės). Jei techninių priemonių neturi iniciatorius, jomis pasirūpins lektoriai.
Kur kreiptis dėl mokymų?
Vilniaus mieste mokymus organizuoja Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Kreiptis – Greta Oklinskaitė el. paštas , tel. 8 659 684 96.
Kur sužinoti, kada vyks „safeTALK“ mokymai ir į kaip juos užsiregistruoti?
Sekite naujienas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklalapyje arba Facebook paskyroje.
Registruokitės į mokymus taip pat Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklalapyje.