2020 gegužės 28 d. Ketvirtadienis
Moterys skatinamos dalyvauti nemokamose prevencinėse programose

Gegužės 28-ąją minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės, o ypač moterų, dėmesį į klastingų ir pavojingų ligų – krūties ir gimdos kaklelio vėžio – profilaktiką bei paskatinti moteris dalyvauti nemokamose prevencinėse programose. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (Biuro) specialistai primena, ką reikia žinoti apie ligas bei kaip prižiūrėti savo sveikatą.

Anot jų, krūties vėžys yra vienas dažniausių moterims diagnozuojamų piktybinių navikų – kasmet pasaulyje nustatoma daugiau kaip 1,5 mln. naujų krūties vėžio atvejų, Lietuvoje – daugiau nei 1500 naujų atvejų. Remiantis Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, kasmet iš visų šalyje diagnozuojamų naujų krūties vėžio atvejų apie 70 procentų yra nustatomi ankstyvojoje stadijoje, o daugiau nei 90 procentų jų pasveiksta. Vis dėlto, iš visų onkologinių susirgimų būtent krūties vėžys nusineša daugiausiai moterų gyvybių, todėl specialistai skatina moteris dar aktyviau dalyvauti ankstyvosios diagnostikos programose.

Kitas dažnas moterų vėžinis susirgimas – gimdos kaklelio vėžys, kuris kasmet pasaulyje diagnozuojamas apie 0,5 mln., Lietuvoje – maždaug 500 moterų. Biuro specialistai pabrėžia, kad ligos simptomai pasireiškia tik vėžiui išplitus, todėl labai svarbu tikrintis sveikatą profilaktiškai ir užkirsti kelią ligai dar anktyvojoje stadijoje.

Vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra lytinių santykių metu plintančio žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija gimdos kaklelyje. Tad efektyvi šio vėžinio susirgimo prevencijos priemonė – skiepai nuo ŽPV, kurie gali padėti išvengti iki 75 procentų visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Skiepijant nuo ŽPV infekcijos siekiama užkirsti kelią virusui patekti į organizmą, t. y. iki lytinio gyvenimo pradžios. Todėl šios vakcinos veiksmingiausios jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neinfekuotoms mergaitėms, teigia sveikatos specialistai Lietuvoje nuo 2016 m. visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV infekcijos. Dėl nemokamos vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Biuro atstovai pataria nuolat tikrintis savo sveikatą, norint užkirsti kelią galimų ligų atsiradimui. Jie pabrėžia, kad šiuo metu Lietuvoje privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis finansuojamos ir vykdomos dvi profilaktinės programos, skirtos moterų onkologinių susirgimų prevencijai:

  • Krūties vėžio prevencinė programa, skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (įskaitytinai). Profilaktiniai patikrinimai atliekami kas 2 metus.
  • Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (įskaitytinai). Profilaktiniai patikrinimai atliekami kas 3 metus.

Šios profilaktinės programos yra nemokamos, o dėl dalyvavimo jose reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Moterys, anot visuomenės sveikata besirūpinančių Biuro ekspertų, siekdamos apsisaugoti nuo krūties ir gimdos kaklelio vėžio bei kitų lėtinių susirgimų, turėtų nepamiršti ir sveiko gyvenimo būdo, todėl į savo racioną turėtų įtraukti kuo daugiau daržovių, vartoti mažiau produktų, kuriuose gausu sočiųjų riebalų ir transriebalų, nepiktnaudžiauti alkoholiu, nerūkyti, stengtis išlaikyti normalų kūno svorį ir būti fiziškai aktyvioms.

FacebookFacebook Messenger
Naujienos