2018 gegužės 22 d. Antradienis
Naudinga žinoti: „Rakto skylutės“ ženklinimas

Kone kasdien apsiperkame maisto prekių parduotuvėje, tačiau kaip dažnai prieš rinkdamiesi ir dėdami pirkinius į krepšį susimąstome, ar pasirinkimas yra geras ir sveikatai bus tikrai naudingas? 

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras informuoja: sveikatai palankesnius maisto produktus atpažinti padeda specialus „Rakto skylutės“ simbolio ženklinimas. Šio simbolio tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti produktus iš tam tikros maisto produktų grupės. Tai – įprasti produktai, tačiau jų sudėtyje yra mažiau  cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, taip pat nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Šis simbolis yra plačiausiai paplitęs Europoje tarp panašios paskirties ženklų. Europos komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu.

Lietuvoje maisto produktai žymimi nuo 2014 m., kai buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema. Šiuo ženklu žymimi maisto produktai ir kitose šalyse: Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Makedonijoje.

Maisto gamintojai, tiekiantys rinkai nustatytus kriterijus atitinkančius produktus, gali savanoriškai ir nemokamai juos ženklinti „Rakto skylutės“ simboliu. Patvirtinti kriterijai atitinka visose šią ženklinimo sistemą taikančiose šalyse. Su rinkoje esančių produktų sąrašu ir ženklinimo kriterijais galite susipažinti čia http://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/rakto-skylute/rinkoje

Rinkoje nuolat atsirandantys šiuo simboliu pažymėti maisto produktai naudingi ne tik sveikatai, bet ir šalies ekonomikai, nes plečia maisto produktų asortimentą, didina vartotojų skaičių, maisto gamintojams atveria naujas rinkas, ypač Skandinavijos šalyse.

Visgi norime pabrėžti, kad jeigu produktas nepaženklintas „Rakto skylute“, tai nereiškia, kad jis neatitinka šiam simboliui keliamų kriterijų – tiesiog gamintojas pasirinko savo produkto juo nežymėti.

Nesubalansuota mityba daro įtaką širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, 2-ojo tipo cukrinio diabeto, nutukimo, onkologinių, virškinamojo trakto ligų atsiradimui. Pro „Rakto skylutės“ simbolį galintys „pralįsti“, griežtus ženklinimui keliamus reikalavimus atitinkantys maisto produktai – tai raktas į visavertę mitybą ir gerą sveikatą.

Informaciją parengė:
Ramunė Daujotaitė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel.: (8-5) 205 3417, el. p.: ramune.daujotaite@vvsb.lt

Straipsnis parengtas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informaciją
Daugiau apie tai nuorodoje: http://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas-2/rakto-skylute

 

FacebookFacebook Messenger
Naujienos