2022 kovo 24 d. Ketvirtadienis
Pasaulinę tuberkuliozės dieną primename apie šią pavojingą ligą ir jos prevenciją

Pagal naujausius Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenis, nors nuo 2000-ųjų metų ir pavyko pristabdyti sergamumą tuberkulioze ir išgelbėti apie 66 milijonus gyvybių visame pasaulyje, tačiau COVID-19 pandemija šiuos pasiekimus pristabdė. 2020-aisiais pasaulyje mirštamumas nuo tuberkuliozės ir vėl išaugo.

Pasaulio sveikatos organizacija ragina šalis didinti biudžetą tuberkuliozės gydymui ir prevencijai, užtikrinti tinkamas gydymo priemones, investuoti į naujausius gydymo ir tyrimo metodus bei laiku paskirti gydymą nuo šios klastingos ligos. Tuberkulioze kasmet pasaulyje suserga apie 9 mln. žmonių, o Lietuvoje kasmet užregistruojama vidutiniškai daugiau kaip 800 naujų atvejų.

Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Todėl yra svarbu žinoti informaciją apie šią ligą ir būdus, kaip galima nuo jos apsisaugoti.

Skiepai nuo tuberkuliozės

Tuberkuliozės infekcija pavojingiausia naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto, todėl Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas tuberkulioze, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo.

Jeigu sąlytį su tuberkulioze sergančiu žmogumi turėję šeimos nariai nebuvo paskiepiję naujagimio BCG vakcina, kūdikį būtina paskiepyti nedelsiant.

Ką svarbu žinoti?

  • Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, dažniausiai užsikrėsti galima uždarose nevėdinamose patalpose (liftuose, viešajame transporte ir kt.).
  • Tuberkuliozė žaloja įvairius organus, bet dažniausiai – plaučius. Gydymas trunka apie 6 – 8 mėnesius, priklausomai nuo gydymo būdo ir ligos eigos.
  • Netinkamai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtine ir sunkiai pagydoma liga, todėl tokie pacientai toliau platina ligos sukėlėjus.
  • Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijoms silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, nerimas, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas.
  • Tikimybę susirgti tuberkulioze didina prasta asmens ir aplinkos higiena.
  • Užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis riziką turi daugelis iš mūsų, kadangi sergančiųjų ir nesigydančių žmonių gali būti darbo kolektyvuose, vaikų ugdymo įstaigose ir kt.
  • Sveiko žmogaus imunitetas sugeba kovoti su tuberkuliozės sukėlėju, tačiau labai svarbu yra stiprinti savo bendrą organizmo būklę, kad neatsirastų galimybės susirgti šia klastinga liga.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, tuberkuliozė išlieka viena iš mirtingiausių infekcijų, kasdien pasaulyje nusinešanti apie 4 100 gyvybių, nors laiku pasitikrindami, laiku pradėdami gydymą ir stiprindami savo bendrą organizmo būklę galime išvengti šios klastingos ligos.

Kovo 24 dieną „Vilnius sveikiau“ organizuoja nemokamą viešą paskaitą nuotoliniu būdu apie imuniteto stiprinimą, paskaitos metu taip pat daugiau sužinosite ir apie tuberkuliozės prevencijos būdus. Kviečiame registruotis ir dalyvauti čia: https://www.vilniussveikiau.lt/paskaita-su-kuo-kovoja-imunitetas-ir-kaip-jam-padeti/

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support