2017 spalio 18 d. Trečiadienis
Prekeivių žmonėmis taikinyje – vaikai. Savivaldybė ragina nelikti abejingais!

Vilniaus miesto savivaldybė, kartu su 12 kitų Lietuvos savivaldybių, jungiasi prie Vidaus reikalų ministerijos inicijuotos prevencinės kampanijos prieš prekybą žmonėmis. Prekyba žmonėmis yra itin šiurkštus nusikaltimas, pažeidžiantis žmogaus teises, laisvę ir orumą.

Savivaldybėje veikianti Pagalbos prekybos žmonėmis aukoms koordinavimo ir prevencijos komisija 2017 metų prioritetu pasirinko vaikų išnaudojimo mažinimą. Tyrimų duomenys rodo, kad tarp ieškomų dingusių vaikų Lietuvoje didžiausią dalį (apie 37 proc.) sudaro 14-18 m. amžiaus vaikai. Vaikas gali būti neteisėtai įvaikintas, išnaudojamas vergijos ar panašiomis į vergiją sąlygomis, prostitucijai, pornografijai ar kitoms seksualinio išnaudojimo formoms, priverstiniam darbui ar paslaugoms, įskaitant elgetavimą, nusikalstamai veikai daryti arba kitiems išnaudojimo tikslams, gali būti paimtas vaiko organas, audinys ar ląstelė. Baudžiamajame kodekse už vaiko pirkimą arba pardavimą, neatsižvelgiant į jo sutikimą, numatytos iki 15 metų laisvės atėmimo bausmės.

Padidintos rizikos grupėms priskiriami vaikai, augantys socialinės rizikos, socialiai pažeidžiamose šeimose; be tėvų globos likę vaikai; socialinės rizikos vaikai – valkataujantys, elgetaujantys, nelankantys mokyklos, turintys elgesio problemų mokykloje, turintys priklausomybę nuo žalingų įpročių, įsitraukę ar linkę įsitraukti į nusikalstamą veiką, patyrę ar kuriems kyla pavojus patirti psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, smurtą šeimoje.

Požymiai, rodantys, kad vaikas gali būti prekybos žmonėmis auka, yra šie:

  • turi fizinio smurto žymių;
  • turi sveikatos sutrikimų, somatinių ir lytiškai plintančių ligų, priklausomybę nuo žalingų įpročių;
  • turi psichologinio-emocinio smurto požymių (psichinį nestabilumą, agresiją, nervingumą, padidėjusį baimės ir (ar) gėdos jausmą, jautrumą, sumažėjusį saugumo jausmą, viską neigia, siekia atsiriboti, kaltina save ir aplinkybes);
  • turi psichikos ir elgesio sutrikimų (potrauminį sindromą, depresiją, nerimą, depersonalizavimą);
  • turi Stokholmo sindromą (susitapatinimą su išnaudotoju, psichologinę priklausomybę, savęs nelaiko nukentėjusiuoju);
  • nepasitiki savimi ir (ar) kitais;
  • vengia bendrauti su atsakingomis institucijomis (prokuratūra, policija ir kt.), pagalbą teikiančiomis organizacijomis;
  • atsisako pagalbos, vengia kalbėti apie savo būseną;
  • pasakoja skirtingas arba išgalvotas istorijas apie išgyventą situaciją, nesugeba prisiminti tikslių faktų.

Įtarus prekybos žmonėmis nusikaltimą ar prireikus pagalbos, prašome kreiptis šiais kontaktais:

Daugiau informacijos apie komisijos veiklą suteiks Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinės paramos skyriaus socialinių programų koordinatorė Renata Černovaitė tel. (8 5) 211 2723 arba el. paštu .

Daugiau informacijos apie kovą su prekyba žmonėmis rasite Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje http://vrm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/kova-su-prekyba-zmonemis.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support