2021 spalio 29 d. Penktadienis
Spalio 29–oji – Pasaulinė insulto diena

Kasmet spalio 29 d. yra minima Pasaulinė insulto diena. Ši diena skirta priminti, kaip svarbu, kad kiekvienas iš mūsų žinotų, kaip atpažinti pirmuosius insulto simptomus ir kaip užtikrinti insulto prevenciją.

Kas yra insultas?

Insultas – tai staigus  kraujo tiekimo į smegenis nutrūkimas dėl užsikimšusios ar plyšusios kraujagyslės smegenyse. Insulto metu pažeidžiamos smegenų ląstelės, atsiranda neurologiniai simptomai, sutrikdantys žmogaus sveikatą. Smegenų požymiai gali būti grįžtami ir negrįžtami. Tai priklauso nuo to, kaip skubiai bus suteikta medicininė pagalba.

Pirmieji įspėjamieji ženklai

Žinant ankstyvus įspėjamuosius insulto požymius, galima išgelbėti gyvybę ir apsaugoti nukentėjusįjį nuo komplikacijų. Svaru žinoti, kad ankstyvieji insulto simptomai dažniausiai atsiranda staiga, tad išankstinis pasiruošimas užtikrina greitą pagalbą ir sutaupytas minutes.

Insultui būdingi simptomai:

  • Pasikeitusi šypsena – vienas lūpų kampas nusviręs žemiau už kitą.
  • Paprašius žmogaus pakelti rankas aukštyn, jis negalės pakelti vienos rankos.
  • Kalba nerišli, neaiški, „painiojasi” žodžiai.
  • Staiga atsiradęs galvos skausmas.
  • Sutrikusi sąmonė.

PASTEBĖJĘ INSULTO POŽYMIUS

Jeigu nukentėjusysis sąmoningas, padėkite jam atsigulti, nežymiai kilstelkite galvą ir pečius. Atlaisvinkite drabužius, kurie gali sunkinti kvėpavimą. Nuraminkite. Nukentėjusiajam neskirkite vaistų savo nuožiūra.

Nedelsdami skambinkite bendrosios pagalbos telefonu 112 ir kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Kol atvyks medikai, stebėkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, kraujotaką.

Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus ir įvertinkite kvėpavimą. Jei nekvėpuoja, pradėkite gaivinti (atlikite 30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimus (nėra privaloma).

VAIZDO ĮRAŠAS – Miokardo infarkto ir insulto atpažinimas

Norime priminti, kad mes ir toliau tęsiame širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto programą  „Mano širdis – mano gyvenimas“, tad maloniai kviečiame visus dalyvauti ir rūpintis savo sveikata jau dabar! Registruokitės ČIA.

Taip pat pranešame, kad lapkričio 6 d. Lietuvos insulto asociacijos nariai organizuoja konferenciją, skirta paminėti Pasaulinę insulto dieną. Visa programa ir registracija į renginį ČIA.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support