Lietuvoje nemokamai, tai yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, vaikai iš viso skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei dėl tam tikrų priežasčių vaiką pavėluota paskiepyti, tėvams tereikia su juo kreiptis į savo šeimos gydytoją ir vaikas bus skiepijamas pagal individualų skiepijimų kalendorių.
Profilaktinį vaikų skiepijimo kalendorių galite matyti čia:
Dažniausiai užduodami klausimai apie vaikų profilaktinį skiepijimo kalendorių
Kodėl reikia skiepytis?
Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, tačiau ir sukuriama saugi aplinka visuomenei.
Kodėl reikia skiepyti kūdikius, vaikus?
Skiepai – tai geriausias ir saugiausias būdas apsaugoti savo kūdikį nuo įvairių užkrečiamųjų ligų. Skiepijimo esmė – sužadinti imuninės gynybos sistemas, nesukeliant žymesnių klinikinių požymių. Kūdikį paskiepijus, vakcina skatina jo organizmą gaminti antikūnus. Antikūnai – tai natūrali organizmo apsauga nuo infekcinių ligų. Skiepai padeda organizmui pasiruošti kovai su infekcija, jeigu vaikas ja užsikrėstų.
Kodėl svarbu laiku paskiepyti vaiką?
Vaikai yra imunizuojami per kelerius pirmuosius gyvenimo metus, kadangi vakcinomis valdomomis ligomis užsikrečia būdami labai maži. Vakcinų skiepijimo kalendorius, ypač pirmaisiais gyvenimo metais, sudarytas taip, kad vakcinos galėtų apsaugoti nuo didžiausios grėsmės.
Vienu metu kelios vakcinos – ar tai saugu vaikui?
Taip. Vaikas gimsta su imunine sistema, šią imuninę sistemą gimęs jis gauna iš mamos, o laikui bėgant ji formuojasi pati. Imuninė sistema kūdikį saugo nuo aplinkoje esančių bakterijų ir virusų. Su šia apsauga vaiko organizmas susidoroja su tūkstančiais mikrobų, kurių galima rasti ant odos, nosyje, žarnyne ir gerklėje. Todėl per pirmuosius dvejus gyvenimo metus skiriamos vakcinos lašas jūroje, lyginant su tuo, su kuo kūdikio imuninė sistema susiduria ir susidoroja kiekvieną dieną.
Kas gresia, jeigu vaikai nebus paskiepyti?
Neskiepyti vaikai, ypač kūdikiai, gali sunkiai susirgti infekcinėmis ligomis. Labai svarbu neužmiršti, kad buvo galima apsaugoti Jūsų vaiko sveikatą ir išvengti ligų ar jų komplikacijų pasiskiepijus. Kūdikius būtina paskiepyti kiek įmanoma anksčiau, kad išsivystytų visa apsauga, reikia skiepytis keletą kartų ir pabaigti skiepų kursą (pagal skiepų kalendorių).
Kokios galimos šalutinės skiepų reakcijos?
Kiekvienos vakcinos apraše visada nurodomos galimos nepageidaujamos reakcijos. Dažniausiai tai vietinės reakcijos – patinimas, paraudimas, sukietėjimas dūrio vietoje. Bendro pobūdžio reakcijos – pakilusi temperatūra, galvos skausmas, bėrimas ir kt. Prieš kiekvieną skiepą pasitarkite su savo šeimos gydytoju apie galimas šalutines reakcijas.
Informacija apie vakcinas
Tuberkuliozės vakcina (BCG)
Tuberkuliozė (TB) – tai infekcinė liga, perduodama lašeliniu būdu. Infekcija dažniausiai pažeidžia plaučius, bet taip pat gali pažeisti ir kitus žmogaus organus ar audinius: smegenis, inkstus, kaulus ir stuburą. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.
Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis. Taip pat tyrimais nustatyta, kad skiepijimai BCG vakcina, prieš tai neatlikus tuberkulino testo, yra saugūs. Skiepyti BCG vakcina vaikus reikia
Hepatito B vakcina (HepB)
Virusinis hepatitas B – tai hepatito B viruso sukeltas kepenų uždegimas. Šios ligos sukėlėjas – hepatito B virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali pereiti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.
Lietuvoje nuo 1998 metų hepatito B vakcina HepB pradėti skiepyti visi naujagimiai. Pirma dozė turi būti įskiepijama naujagimiui per 24 val. nuo gimimo. Tyrimų duomenimis, įskiepijus visą vakcinos kursą (tris dozes), užtikrinama apsauga mažiausiai 15 metų, o kai kuriais atvejais gali tęstis ir visą likusį gyvenimą.
Kokliušo, difterijos ir stabligės vakcina (DTaP)
Kokliušas – tai ūmi infekcinė liga, kuriai būdingi spazminiai kosulio priepuoliai. Susirgus šia liga pirmaisiais gyvenimo metais gali būti pavojingų komplikacijų.
Difterija – tai viena iš sunkiausių, ūmi oro lašiniu būdu plintanti užkrečiamoji infekcinė liga, pasižyminti dideliu mirtingumu.
Stabligė – tai ūmi įvairaus stiprumo raumenų spazmais pasireiškianti liga.
Veiksmingiausia ir patikimiausia kokliušo, difterijos ir stabligės prevencija – vakcina. Skiepijami kūdikiai nuo 2 mėnesių amžiaus. Per pirmuosius metus vaikai paskiepijami tris kartus, vėliau – sulaukus pusantrų metų. Difterijos profilaktikai pakartotinai vakcinuojama – 6–7 m. bei 15–16 m. vaikai. Palaikomosios difterijos vakcinos dozės suaugusiesiems rekomenduojamos kas 10 metų.
B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina (Hib)
Haemophilus influenzae B infekcija (Hib) – viena pagrindinių invazinių bakterinių ligų priežasčių pasaulyje. Ji sukelia bakteremiją (bakterijų buvimą kraujyje), gyvybei pavojingą epiglotitą (antgerklio uždegimą), plaučių uždegimą ir meningitą (smegenis gaubiančių dangalų uždegimą). Tai mažų vaikų liga, kuria dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Sergamumas šia infekcija padidėja rugsėjo–gruodžio ir kovo–gegužės mėnesiais.
Skiepai yra veiksmingiausia priemonė, apsauganti nuo Hib – ir ne tik nuo sunkių šios infekcijos formų, bet ir nuo mirties atvejų. Lietuvos vaikai skiepijami konjuguota Hib vakcina. Šia vakcina kartu su kokliušo, difterijos, stabligės (DTP) ir poliomielito (IPV) vakcina yra skiepijami atitinkamai 2, 4, 6 ir 18 mėn. vaikai. Įskiepijus visas rekomenduojamas Hib vakcinos dozes, įgyjamas patikimas ir ilgalaikis imunitetas.
Poliomielito vakcina (IPV)
Poliomielitas – tai ūmi virusinė infekcija, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi.
Poliomielito kontrolės priemonė – skiepai, kurie užtikrina, kad šalyje nebūtų vietinių susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti. Skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. amžiaus bei 6–7 metų amžiaus vaikai. Penkios šios vakcinos dozės reikalingos tam, kad susidarytų pakankamas imunitetas ir vaikai nesusirgtų, jei turėtų kontaktą su virusu.
Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.
Raudonukė – ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti karščiavimu, makulopapuliniu bėrimu bei limfmazgių reakcija.
Epideminis parotitas – tai ūmi virusinė infekcija, pažeidžianti seilių liaukas, smegenų dangalus, kasą, lyties liaukas.
Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina. Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, vakcinomis būtina skiepyti bent du kartus. Vaikai yra skiepijami 15 mėn. ir 6–7 metų amžiaus.
ŽPV infekcijos (mergaitėms) vakcina (HPV)
Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija yra lėtinė, dažniausiai nepasireiškianti jokiais simptomais, tačiau, veikiant rizikos veiksniams, galinti sukelti įvairius pažeidimus ir susirgimus, tokius kaip gimdos kaklelio vėžys, išorinių lytinių organų audinių vystymosi ir atsinaujinimo sutrikimus bei išorines lyties organų karpas.
Klinikiniai tyrimai rodo, kad vakcina nuo ŽPV yra saugi ir labai efektyvi gimdos kaklelio vėžio, sukeliamo 16 ir 18 tipų, prevencijos priemonė. Vakcina taip pat gali suformuoti kryžminę apsaugą nuo viruso tipų, kurių nėra vakcinos sudėtyje ir kurie yra retesni, tačiau taip pat gali sukelti vėžinius susirgimus. Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis.
B tipo meningokokinės infekcijos vakcina (MenB)
Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).
Pirmoji B tipo meningokokinės infekcijos vakcinos dozė skiepijama 2 mėn. amžiaus kūdikiams, antroji – 4 mėn., trečioji – 12 – 15 mėn. amžiaus vaikams. Ši vakcina yra saugi, tačiau po skiepijimo dažniausiai pasireiškia lengvos ir per kelias dienas (iki 3 – 7 d.) savaime praeinančios nepageidaujamos reakcijos (karščiavimas, paraudimas/skausmas injekcijos vietoje, odos bėrimas, irzlumas, vėmimas/diarėja, neįprastas verkimas).
Rotavirusinės infekcijos vakcina (RV)
Rotavirusinė infekcija – tai virusinė žarnyno infekcija, kūdikiams ir mažiems vaikams sukelianti sunkų ūminį viduriavimą, karščiavimą, vėmimą. Kūdikio organizmas greitai netenka vandens, todėl sutrinka daugelio organų veikla, gresia bendra organizmo intoksikacija.
Rotaviruso (rotavirusinio enterito) vakcina yra ypatinga tuo, kad yra ne įskiepijama, o vartojama per burną. Iš viso kūdikiai valstybės lėšomis skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmoji dozė įskiepijama 2 mėn., antroji – 4 mėn., trečioji – 6 mėn. kūdikiams.
VILNIAUS MIESTO SAVAIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO PRIVATUMO POLITIKOS APRAŠAS
BENDROJI INFORMACIJA
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (toliau – Duomenų valdytojas) šia privatumo politika (toliau – Privatumo politika) nustato asmens duomenų tvarkymo sąlygas, naudojantis Duomenų valdytojo valdoma interneto svetaine. Privatumo politikos nustatytos sąlygos taikomos kiekvieną kartą Jums norint pasiekti mūsų teikiamą turinį ir (ar) paslaugą, nepaisant to, kokį įrenginį (kompiuterį, mobilųjį telefoną, planšetę, televizorių ar kt.) naudojate.
Duomenų valdytojo rekvizitai:
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Įstaigos kodas 301850606
Buveinės adresas Polocko g. 12-2, LT-01204 Vilnius
Tel. +370 5 2711244
El. paštas
Labai svarbu, kad atidžiai perskaitytumėte Privatumo politiką, nes kiekvieną kartą lankydami Duomenų valdytojui priklausančią interneto svetainę sutinkate su sąlygomis, aprašytomis šiame Privatumo politikos apraše. Jei nesutinkate su šiomis sąlygomis, prašome nesilankyti mūsų svetainėje, nesinaudoti mūsų turiniu ir (ar) paslaugomis.
Patvirtiname, kad Duomenų valdytojo svetainės lankytojų duomenys bus renkami, laikantis galiojančių Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų ir kontroliuojančių institucijų nurodymų. Taikomos visos protingos techninės ir administracinės priemonės tam, kad mūsų surinkti duomenys apie svetainės lankytojus būtų apsaugomi nuo praradimo, neleistino naudojimo ir pakeitimų.
Asmenys, kurie yra jaunesni negu 16 metų, negali teikti jokių asmens duomenų per mūsų svetainę. Jei esate asmuo, jaunesnis negu 16 metų, prieš pateikdami asmeninę informaciją, turite gauti savo tėvų arba kitų teisėtų globėjų sutikimą.
KOKIĄ INFORMACIJĄ APIE JUS RENKAME?
Tiesiogiai Jūsų pateikiama informacija
vardas
pavardė
telefono numeris
elektroninio pašto adresas.
Informacija, kaip naudojate mūsų svetainę
Jeigu Jūs lankotės mūsų interneto svetainėje, mes taip pat renkame informaciją, kuri atskleidžia mūsų teikiamų paslaugų naudojimo ypatumus, arba automatiškai generuojama vizitų statistika. Daugiau apie tai skaitykite „Slapukai“.
Informacija iš trečiųjų šalių šaltinių
Mes galime gauti informacijos apie Jus iš viešųjų ir komercinių šaltinių (kiek tai leidžia galiojantys teisės aktai) ir susieti ją su kita informacija, kurią gauname iš Jūsų arba apie Jus.
Kita mūsų renkama informacija
Mes taip pat galime rinkti ir kitą informaciją apie Jus, Jūsų įrenginį ar Jūsų naudojimąsi mūsų svetainės turiniu su Jūsų sutikimu.
Jūs galite rinktis nepateikti mums tam tikros informacijos, tačiau tokiu atveju gali būti neleidžiama naudotis tam tikromis paslaugomis.
KAIP NAUDOJAME JŪSŲ INFORMACIJĄ?
Galime naudoti surinktą informaciją toliau nurodytais tikslais:
sužinoti, kaip žmonės naudoja mūsų teikiamas interneto paslaugas, kad galėtume jas pagerinti ir kurti naują turinį;
kitais būdais su jūsų sutikimu.⃰
⃰ Informuojame, kad Jūs turite teisę nesutikti ar bet kuriuo metu atšaukti savo sutikimą tvarkyti Jūsų duomenis aukščiau nurodytais, žvaigždute pažymėtais, tikslais.
KAM ATSKLEIDŽIAME JŪSŲ INFORMACIJĄ?
Įsipareigojame neperduoti Jūsų asmeninių duomenų jokioms nesusijusioms trečiosioms šalims, išskyrus šiuos atvejus:
jei yra Jūsų sutikimas atskleisti asmens duomenis;
institucijoms pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų numatytą tvarką.
KĄ DAROME, KAD APSAUGOTUME JŪSŲ INFORMACIJĄ?
Asmens duomenys yra saugomi nuo praradimo, neleistino naudojimo ir pakeitimų. Įdiegėme fizines ir technines priemones, kad apsaugotume visą informaciją, kurią renkame mūsų paslaugų teikimo tikslais. Primename, kad, nors ir imamės tinkamų veiksmų Jūsų informacijai apsaugoti, nė viena svetainė, internetu atliekama operacija, kompiuterių sistema ar belaidis ryšys nėra visiškai saugūs.
JŪSŲ TEISĖS
Duomenų subjektas, kurio duomenys tvarkomi Duomenų valdytojo veikloje, turi šias teises:
žinoti (būti informuotas) apie savo duomenų tvarkymą (teisė žinoti);
susipažinti su savo duomenimis ir kaip jie yra tvarkomi (teisė susipažinti);
reikalauti ištaisyti arba, atsižvelgiant į asmens duomenų tvarkymo tikslus, papildyti neišsamius asmens duomenis (teisė ištaisyti);
savo duomenis sunaikinti arba sustabdyti savo duomenų tvarkymo veiksmus (išskyrus saugojimą) (teisė sunaikinti ir teisė „būti pamirštam“);
reikalauti, kad asmens Duomenų valdytojas apribotų asmens duomenų tvarkymą esant vienai iš teisėtų priežasčių (teisė apriboti);
teisę į duomenų perkėlimą (teisė perkelti);
nesutikti, kad būtų tvarkomi asmens duomenys, kai šie duomenys tvarkomi ar ketinami tvarkyti tiesioginės rinkodaros tikslais, įskaitant profiliavimą, kiek jis susijęs su tokia tiesiogine rinkodara.
Bet kokį prašymą ar nurodymą, susijusį su asmens duomenų tvarkymu, Duomenų subjektas turi teisę pateikti Duomenų valdytojui raštu vienu iš šių būdų: įteikdamas tiesiogiai adresu Polocko g. 12-2, Vilnius; paštu Polocko g. 12-2, LT-01204 Vilnius, el. paštu .
Duomenų valdytojas, gavęs tokį prašymą ar nurodymą, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo kreipimosi dienos pateikia atsakymą ir atlieka prašyme nurodytus veiksmus ar atsisako juos atlikti. Prireikus nurodytas laikotarpis gali būti pratęstas dar dviem mėnesiams, atsižvelgiant į prašymų sudėtingumą ir skaičių. Tokiu atveju per vieną mėnesį nuo prašymo gavimo dienos Duomenų valdytojas informuoja Duomenų subjektą apie tokį pratęsimą, kartu pateikdamas vėlavimo priežastis.
Duomenų valdytojas gali nesudaryti duomenų subjektams sąlygų įgyvendinti aukščiau išvardintų teisių, išskyrus nesutikimą tvarkyti asmens duomenis tiesioginės rinkodaros būdu, kai įstatymų numatytais atvejais reikia užtikrinti nusikalstamų veikų, tarnybinės ar profesinės etikos pažeidimų prevenciją, tyrimą ir nustatymą, taip pat duomenų subjekto ar kitų asmenų teisių ir laisvių apsaugą.
SLAPUKAI
Jums besilankant Duomenų valdytojo interneto svetainėje, norime pateikti tokį turinį ir funkcijas, kurios būtų pritaikytos būtent Jūsų poreikiams. Tam reikalingi slapukai (angl. cookies). Tai nedideli informacijos elementai, kurie automatiškai sukuriami naršant svetainėje ir yra išsaugomi Jūsų kompiuteryje ar kitame galiniame įrenginyje. Jie padeda Duomenų valdytojui atpažinti Jus kaip ankstesnį tam tikros interneto svetainės lankytoją, išsaugoti Jūsų lankymosi svetainėje istoriją ir pagal tai pritaikyti turinį. Taip pat slapukai padeda užtikrinti sklandų svetainių veikimą, leidžia stebėti lankymosi interneto svetainėse trukmę, dažnumą ir rinkti statistinę informaciją apie svetainių lankytojų skaičių.
Mūsų svetainėje naudojamų slapukų aprašymai
Slapuko pavadinimas
Aprašymas/Naudojimo tikslas
Sukūrimo momentas
Galiojimo laikas
Naudojami duomenys
wordpress_logged_in_
Nustatoma ar aktyvi sesija
Prisijungimo metu
Iki nuspaudimo atsijungti
Vartotojo registracijos ID
wordpress_
Prisijungęs vartotojas
Prisijungus
Tol, kol aktyvi sesija
Vartotojo vardas, susietas su aktyvia sesija
_ga
Analitinis slapukas, kuris seka vartotojo veiksmus svetainėje: skaičiuoja lankytojų skaičių, sesijas ir pan.
Apsilankius interneto svetainėje
2 metai
Unikalus ID
_gat
Slapukas skirtas filtruoti tikras užklausas nuo kompiuterio generuojamų
Apsilankius interneto svetainėje
10 minučių
Reikšmė 0 arba 1
_gid
Slapukas skirtas vartotojų atskirimui
Apsilankius interneto svetainėje
24 valandos
Unikalus ID
Kaip valdyti ir ištrinti slapukus?
Kai naudojate naršyklę mūsų teikiamam turiniui pasiekti, galite konfigūruoti savo naršyklę taip, kad būtų priimti visi slapukai, atmesti visi slapukai arba būtų pranešama, kai slapukas atsiunčiamas. Kiekviena naršyklė skirtinga, todėl, jei nežinote, kaip pakeisti slapukų nuostatas, pasižiūrėkite jos žinyno meniu. Jūsų įrenginio operacinėje sistemoje gali būti papildomų slapukų valdiklių. Jei nenorite, kad informacija būtų renkama pasitelkiant slapukus, pasinaudokite daugelyje naršyklių esama paprasta procedūra, kuri leidžia jums atsisakyti slapukų naudojimosi. Norėdami daugiau sužinoti, kaip valdyti slapukus, apsilankykite adresu: http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies/.
Atkreipiame dėmesį, kad kai kuriais atvejais slapukų ištrynimas gali sulėtinti naršymo internete spartą, apriboti tam tikrų interneto svetainės funkcijų veikimą arba blokuoti prieigą prie svetainės.
Mūsų svetainėje gali būti nuorodų į kitų įmonių ar organizacijų interneto tinklalapius. Atkreipiame dėmesį, kad Duomenų valdytojas nėra atsakingas už tokių interneto tinklalapių turinį ar jų naudojamus privatumo užtikrinimo principus. Tad jei paspaudę nuorodą iš Duomenų valdytojo interneto svetainės pateksite į kitus tinklalapius, turėtumėte atskirai pasidomėti jų Privatumo politika.
SUSISIEKITE SU MUMIS
Jei dėl šioje Privatumo politikoje pateiktos informacijos Jums iškiltų klausimų, maloniai prašome kreiptis bet kuriuo jums patogiu būdu: