2024 balandžio 25 d. Ketvirtadienis
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė

2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcinių ligų gali būti suvaldytos kolektyvinį imunitetą formuojant vakcinomis.

Vakcina yra viena svarbiausių visų laikų išradimų, padedančių apsaugoti žmones ir jų kartas nuo infekcinių ligų visą jų gyvenimą. Po daugelio tyrimų šiuo metu pasaulyje sukurta saugių ir veiksmingų vakcinų nuo daugiau nei 28 ligų. COVID-19, difterija, stabligė, tymai, hepatitas B, kokliušas, gripas, erkinis encefalitas, raudonukė, vėjaraupiai ir daugelis kitų ligų dėl vakcinacijos tapo puikiai valdomos.

Kai kurie suaugusieji vis dar neturi visiškai susiformavusio tymų viruso imuniteto. Taip yra dėl to, kad visiškas imunitetas susiformuoja pasiskiepijus dviem tymų vakcinos dozėmis. Iki 1988 m. žmonės buvo skiepijami viena vakcinos doze, todėl jiems kyla didesnė rizika užsikrėsti šia liga. Dėl šios priežasties iki 1988 m. paskiepytiems žmonėms patariama atlikti antikūnų tyrimą ir esant reikalui pakartotinai pasiskiepyti tymų vakcina.

Kalbant apie vaikų infekcinius susirgimus, tėveliai ir globėjai gali mažiau jaudintis dėl gresiančios rizikos susirgti ligomis, kurios anksčiau plito tarp vaikų. Per pastaruosius du dešimtmečius buvo paskiepyta daugiau nei 1,1 milijardo vaikų, kasmet išgelbėta 4–5 milijonai gyvybių ir per pusę sumažintas vaikų mirčių skaičius.

Lietuvoje vaikai nemokamai (Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis) skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei dėl tam tikrų priežasčių vaiką pavėluota paskiepyti, tėvams tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją ir vaikas bus paskiepytas pagal individualų skiepijimų kalendorių.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo apimtis visoje Lietuvoje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc., jei vaikų paskiepijama mažiau ir visuomenės nebesaugo kolektyvinis imunitetas.

Daugiau informacijos apie vaikų skiepijimų kalendorių >>> 

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support