Pasaulinė psichikos sveikatos diena 2022: NE patogu kalbėti

Smurtas artimoje aplinkoje yra didžiulė visuomenės sveikatos problema. 2020 metų Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 8 iš 10 dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruotų nusikaltimų aukų – moterys, bet nereikia pamiršti, kad yra ir kitos pažeidžiamos visuomenės grupės (moterys su negalia, ypač intelekto ar (ir) psichosocialine, taip pat LGBTQ+ asmenys, migrantės, migrantai).

Diskutuodami apie smurtą artimoje aplinkoje minime skirtingas jo rūšis, tačiau neretai, kalbėdami apie asmenų patirtą seksualinę prievartą, jaučiamės nejaukiai ar net šios temos apskritai vengiame. Už viso to slypi daug žmogiškos kančios, kurią dar labiau sustiprina mūsų kultūroje gajus smurtą patyrusių aukų kaltinimas, smurto normalizavimas, negatyvios nuostatos lyčių lygybės, LGBTQ+, migrantų, žmonių su negalia atžvilgiu.

Todėl spalio 10-ąją minėdami Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, kviečiame nelikti abejingais ir atvykti į šiai dienai skirtą renginį. Jame su būriu šios temos ekspertų kalbėsime apie seksualinio smurto problematiką mūsų visuomenėje, diskutuosime, ar Lietuvoje teikiamos paslaugos atliepia tokio tipo smurtą patyrusių asmenų psichikos sveikatos poreikius. Ar seksualinį smurtą patyrę žmonės sulaukia supratimo? Ką galime padaryti, kad supratimo ir tinkamos pagalbos būtų daugiau? Tikimės, kad jauki filmo peržiūra ir diskusija MO muziejaus kino erdvėje padės šią temą prisijaukinti ir drauge apie tai pasikalbėti.

 

RENGINIO PROGRAMA:

18.00–18.05 val. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ direktorės Guodos Ropaitės-Beigės sveikinimo žodis

18.05–18.35 val. Trumpametražio filmo „Nukryžiavimas“ peržiūra, rež. Danielius Minkevičius

18.35–19.00 val. Temos pristatymas ir įvadas

19.00–20.30 val. Diskusija

Su specialistais ir visuomenės veikėjais kalbėsimės apie tai, ką išgyvena seksualinę prievartą patyrę asmenys, ar teikiamos paslaugos atliepia nukentėjusiųjų psichikos sveikatos poreikius. Nepamiršime pagvildenti klausimo, kuo mes, kaip visuomenė, galime prisidėti, kad supratimo ir tinkamos pagalbos nukentėjusiesiems būtų daugiau.

 

Diskusijos dalyviai:

Danielius Minkevičius (trumpametražio filmo „Nukryžiavimas“ režisierius);

Ilona Laurinaitytė (psichologė, grupių terapeutė, mokslų daktarė kriminalinio elgesio ir smurto srityje);

Violeta Masteikienė (viena pirmojo Lietuvoje smurto prevencijos komikso „Birutė Bebaimė“ bendraautorių);

Nomeda Cibarauskienė (Moterų informacijos centro smurto artimoje aplinkoje ekspertė, konsultantė, buvusi Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato Prevencinės ir administracinės veiklos skyriaus viršininkė);

Kristina Mišinienė (Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė, „Rape is a war crime“ tarptautinės kampanijos ekspertė);

Moderatorė – Indrė Krivickaitė (Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė psichikos sveikatos srityje).

 

Renginio organizatorius: Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“

Renginio partneris: VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“

Informacinis partneris: „Nebegėda“

Idėją palaiko: VšĮ „Vyrų krizių ir informacijos centras“, „Nelik vienas“ Pagalbos linija vyrams, „Pagalbos moterims linija“, „Moterų informacijos centras“, VšĮ „Krizių įveikimo centras“

 

FacebookMessenger
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support