2018 liepos 16 d. Pirmadienis
Dietistė pataria: kaip maitintis esant veido raudoniui?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gamtoje, mėgaujamės skaniais užkandžiais, imame dažniau piktnaudžiauti gaiviaisiais ar alkoholiniais gėrimais, taip pat lepinamės šiltais saulės spinduliais, deginamės. Visgi, net ir besidžiaugiant ilgais, šiltais vasaros vakarais, reikėtų prisiminti, kaip tinkamai saugotis nuo saulės pavojų bei nepamiršti pagrindinių tinkamo maitinimosi principų esant veido raudoniui. Pataria Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, dietistė Gabija Paulina Magaznieks.

Mitybos kontrolė esant veido raudoniui:

Reikėtų vengti visko, kas skatina kapiliarus išsiplėsti ir suspazmuoti:

  • vengti aštraus maisto, užkandžių, gėrimų, kuriuos vartojant įkaista skruostai;
  • reikėtų nerūkyti, vengti alkoholio, labiausiai – gėrimų su burbuliukais, vynų;
  • nepamiršti vartoti produktus, turinčius vitamino C, K ir P (rutino), kurių gausu spanguolėse, juoduosiuose serbentuose, aronijose, kopūstuose, salotų lapuose, morkose, žemuogėse, bulvėse, obuoliuose ir t. t.;
  • riboti produktus, kuriuose gausu histamino ar histaminą atpalaiduojančių medžiagų (rūkyta, vytinta mėsa, rūkyta bei nešviežia žuvis, bananai, braškės, pomidorai, fermentiniai sūriai, sūris su pelėsiu, raudonas vynas, alus, šampanas, juoda arbata, šokoladas, greito maisto užkandžiai, actas, datulės, razinos).

Klaidos, kurių reikėtų vengti:

1. Geriama per mažai skysčių. Viena svarbiausių taisyklių karštą vasaros dieną – suvartoti jų pakankamai. Gerkite 1,5 – 2 litrus (ar 6 – 8 stiklines) vandens per dieną. Nesirinkite saldžių gėrimų ar itin šalto vandens. Geriausiai tinka kambario temperatūros mineralizuotas ar silpnos mineralizacijos natūralus mineralinis vanduo, arbata, vanduo pagardintas mėtomis, citrina ar šviežiais vaisiais.

Vis dažniau renkamės greitus užkandžius. Derėtų žinoti, kad šis sveikatai nepalankus maistas lemia ne tik virškinimo sutrikimus, didesnę lėtinių ligų atsiradimo riziką, bet turi įtakos  ir rožinės paūmėjimui. Karštą vasaros dieną reikėtų vengti sotaus, kaloringo, sūraus bei aštraus maisto (lašinių, riebios mėsos, keptų, perdirbtų mėsos gaminių, riebaluose keptų produktų, sūrių, riebių pieno produktų);

Per mažas daržovių vartojimas. Šviežios daržovės yra ne tik puikus garnyras prie mėsos, žuvies patiekalų, bet taip pat ir sveikatai palankus užkandis (burokėlių, morkų traškučiai ir pan.), turintis daug vitamino C, K ir P (rutino), kurių dėka oda tampa lygesnė, skaistesnė, greičiau atsinaujina odos ląstelės ir mažėja paraudimas. Šiuo laikotarpiu daržovės turi daugiausiai vitaminų ir mineralų, yra puikus magnio, kalio, natrio ir cinko šaltinis. Daržovės turi mažai kalorijų, todėl jomis galima mėgautis jų neribojant.

Vasarą prisiminkite šias tinkamo maitinimosi taisykles:

  • valgykite maistingą, įvairų, daugiau augalinės kilmės maistą;
  • kelis kartus per dieną valgykite grūdinių produktų (rupios duonos, košių);
  • kelis kartus per dieną valgykite įvairių  daržovių ir vaisių (apie 300 – 400 g.);
  • mėsą dažniau pakeiskite daržovėmis, žuvimi, daugiau vartokite liesą mėsą, paukštieną;
  • rinkitės maisto produktus, turinčius mažiau cukraus (atsisakykite saldumynų, saldžių gėrimų ir pan.);
  • valgykite nesūrų maistą. Bendras druskos kiekis maiste, įskaitant gaunamą su rūkytais, sūdytais, konservuotais produktais, duona, turi būti vienas arbatinis šaukštelis ( apie 5 g.) per dieną.
  • venkite į keliones, iškylas vežtis greitai gendantį maistą: pieno produktus, konditerijos gaminius su varške ar kremu, mišrainių, karštai rūkytų žuvų. Poilsiaujant kelionėse ar gamtoje geriausiai tiks duona, šaltai rūkyti gaminiai, šviežios daržovės, sausainiai, džiūvėsiai, riešutai.
  • ribokite alkoholinių gėrimų vartojimą;
  • valgykite reguliariai (3 – 5 kartus per  dieną);
  • ir, svarbiausia, nepamirškite vartoti pakankamai skysčių (vanduo, nesaldinta arbata ir pan.).

Elgesio taisyklės esant saulėje:

  • venkite saulės dienos metu, kai šešėlis yra trumpesnis už Jūsų ūgį. Kuo trumpesnis šešėlis, tuo stipresni saulės spinduliai. Lietuvoje pavojingiausias metas – nuo 11 iki 15 val. Jei šiuo metu būnate lauke naudokite skėtį, skrybėlę ar būkite pavėsyje.
  • Dažniau naudokitės vėsiu dušu ar vonia.
  • Dėvėkite laisvus ir lengvus drabužius iš tankaus ir kuo natūralesnio pluošto (lino, medvilnės). Nepamirškite užsidėti kepurę ar skrybėlę (galvos, veido, nosies, kaklo apsaugai).
  • Dėvėkite saulės akinius su apsauginiu UV filtru (perkant ieškokite kokybės ženklų „CE“ arba „UV 400“).
  • Naudokite odą apsaugančias kosmetikos priemones. Odą apsaugo tik teisingai naudojamos priemonės – tepkite pakankamą kiekį priemonės ant švarios odos likus bent 30 minučių iki ėjimo į lauką. Visavertės apsaugos užtikrinimui, kremu išsitepkite kas dvi valandas.

Taigi ir vasarą svarbu laikytis pagrindinių sveiko maitinimosi rekomendacijų bei tinkamai elgtis saulėje. Svarbu išlaikyti tinkamą gyvenimo būdą ir mitybą, antraip jokios priemonės neduos ilgalaikių rezultatų. Jeigu prisilaikysite dietos, saugosite odą nuo kaitrios saulės bei kitų provokuojančių faktorių, prevencija bei kompleksinis kuperozės gydymas bus veiksmingas.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support