2013 gegužės 30 d. Ketvirtadienis
PRIEŠ MAUDYDAMASIS ŽINOK!
maudynes
maudynes
Niekada nebūkite tikri, kad paplūdimio vanduo yra švarus, kol nepadaryti tyrimai. Mat iš tiesų vanduo gali būti užterštas nematomais įvairias ligas sukeliančiais mikroorganizmais.


Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biurui pasirašius bendradarbiavimo sutartį su Vilniaus rajono savivaldybe dėl visuomenės sveikatos stebėsenos vykdymo, šiais metais, kaip ir pernai, visą vasarą bus atliekami vandens kokybiniai tyrimai šiuose labiausiai lankomuose vandens telkiniuose:

  • Gėlos ež. (Tusčiaustų k., Nemenčinės sen.);
  • Vilnojos ež. (Sudervės k., Sudervės sen.);
  • Asvejos ež. (Žingių k., Sužionių sen.);
  • Ilgučių ež. (Mažųjų Lygainių k., Pagirių sen.);
  • Prūdiškių tv. (Prūdiškių k., Juodšilių sen.).


Atliekamų mikrobiologinių tyrimų pagalba nustatoma žarninių enterokokų ir žarninių lazdelių kiekis vandenyje. Viršyta norma (HN 92:2007) dažniausiai rodo fekalinį užterštumą. Atsiranda rizika susirgti įvairiomis bakterinės kilmės žarnyno infekcijomis, gali atsirasti odos alerginės reakcijos.

Šių maudyklų vandens kokybė maudymosi sezono metu, nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d., bus skelbiama Vilniaus visuomenės sveikatos biuro internetinėje svetainėje: www.vvsb.lt.

KOKIE RODIKLIAI STEBIMI?


Mikrobiologiniai:

  • Žarniniai enterokokai (kas dvi savaites);
  • Žarninės lazdelės (kas dvi savaites);
  • Salmonelių skaičius (susidarius išskirtinei situacijai).


Fizikiniai-cheminiai:

  • Atliekos, nuolaužos ir plūduriuojančios medžiagos (kas dvi savaites);
  • Amonio azotas (esant eutrofikacijos tendencijoms);
  • Kjeldalio azotas (esant eutrofikacijos tendencijoms);
  • Bendrasis fosforas (esant eutrofikacijos tendencijoms).


KODĖL PO LIŪČIŲ MAUDYTIS NEPATARTINA?

Ant pastatų, miesto gatvių ar kiemų patenkantys lietaus lašai į mūsų aplinką nuplauna įvairius teršalus: automobilių tepalus, degalus, langų valymo ir kitokius skysčius, pesticidus, maisto atliekas, statybviečių teršalus, šiukšles ir nuolaužas. Šie teršalai patenka į lietaus kanalizacijos sistemą, iš jos keliauja į upes, ežerus ar jūrą. Daugelis pavojingų žmogui mikroorganizmų į vandens telkinius, dažniausiai upes, patenka iš nutekamųjų vandens valymo įrenginių, nelegalių išleidimų iš gamyklų, namų ūkių, gyvulininkystės kompleksų. Pavojinga, kai su pertekliniais lietaus vandenimis į maudyklas nuplaunamos laukinių gyvūnų, namų augintinių ir paukščių fekalijos. Besimaudant vandenyje, kuriame mikrobiologinė tarša viršija nustatytas normas, ar prarijus šlakelį užteršto vandens galima užsikrėsti dizenterija, salmonelioze ar kitomis bakterinės kilmės žarnyno infekcijomis, taip pat gali išberti odą. Dėl vandens taršos gali prasidėti ir šlapimo, lytinių takų ligos, akių gleivinės uždegimas. Pavojingiausi yra arčiausiai miestų, žemės ar gyvulininkystės ūkių esantys vandens telkiniai.

Maudytis patartina praėjus nors 24 valandoms po liūties pabaigos.

AR VANDENS ,,ŽYDĖJIMAS” PAVOJINGAS SVEIKATAI?

Dėl karščių vandens kokybė prastėja – susidaro daugiau fosforo, azoto, ima daugintis dumbliai.
Vandens žydėjimą – eutrofikaciją – sukelia maisto medžiagų perteklius, kuriuo minta dumbliai. Dumbliai sparčiai dauginasi, kaupiasi vandens paviršiuje. Žuvusius dumblius skaido bakterijos, suvartojančios daug deguonies, todėl vandenyje ima jo trūkti, dūsta žuvys, sklinda nemalonus kvapas.
Poilsiautojams, ypač mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms, žmonėms su nusilpusiu imunitetu, nuo alergijos kenčiantiems ar odos ligomis sergantiems asmenims, nepatartina maudytis žydinčiame vandenyje. Į gilesnius žydinčio vandens sluoksnius patenka mažiau ultravioletinių saulės spindulių, todėl ilgiau išlieka gyvybingi kenksmingi mikrobai – vidurių šiltinės, choleros, dizenterijos bakterijos, enterovirusai, poliomielito ir infekcinio hepatito virusai.

PAPLŪDIMYJE NEGALIMA!

  • Vedžioti, maudyti šunis ir kitus namų augintinius;
  • Vartoti alkoholinius gėrimus;
  • Šiukšlinti;
  • Atlikti ,,gamtinius” reikalus tam neskirtoje vietoje;
  • Maudytis, turint virškinimo sutrikimų (viduriuojant).


VANDENYJE TYKANČIŲ MIKROORGANIZMŲ PAVOJUS SVEIKATAI

Bakterijos
Gastroenteritas (skrandžio ir plonosios žarnos uždegimas), Salmoneliozė (maisto užteršimas), Cholera (vėmimas, pilvo skausmai).

Virusai

Karščiavimas, peršalimai, gastroenteritas, viduriavimas, kvėpavimo infekcijos, hepatitai.

Pirmuonys
Gastroenteritas, kriptosporidiozė (pažeidžiamas virškinimo traktas, viduriavimas), giardiazė (viduriavimas, pilvo spazmai), dizenterija.

Kirmėlės
Vėmimas, nerimas, krūtinės ląstos skausmai, virškinimo sutrikimai, kosulys, karščiavimas, viduriavimas.


organizmas

Daugiau informacijos:
Daina Juršytė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Tel. 8-5 2711244, el.p.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support