2023 rugsėjo 11 d. Pirmadienis
Tyliosios zonos Vilniaus mieste

Kasdieninėje veikloje, susijusioje su darbu, poilsiu ir pramogomis, neišvengiame triukšmingos aplinkos, o triukšmas gali daryti žalingą tiesioginį ir netiesioginį poveikį žmogaus sveikatai.

Priklausomai nuo žmogaus jautrumo triukšmas, kaip netvarkingas, įvairaus stiprumo ir dažnio garsų mišinys, sukelia susierzinimą ir stresą. Dėl padidėjusio streso lygio suprastėja miego kokybė, sutrinka širdies ir kraujagyslių sistemos veikla, o ilgainiui gali išsivystyti rimti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai.

Siekiant sumažinti aplinkos triukšmo poveikį visuomenės sveikatai, Vilniaus mieste yra įkurtos 7 tyliosios zonos, kurių teritorijoje dominuoja natūralūs gamtos garsai. Tyliosiose zonose sudarytos sąlygos, kad natūralūs gamtos garsai nebūtų trikdomi transporto, pramonės ar lankytojų keliamo triukšmo. Nustatyta, kad žmonės yra linkę sieti aplinkoje girdimus garsus su emocijomis. Itin harmoningi gamtos garsai skatina pozityvias emocijas, kurios padeda po stresinių situacijų žmogaus organizmui fiziologiškai ir psichologiškai atsigauti, mažina psichologinį nuovargį, gerina poilsio kokybę.

Šiuo metu Vilniaus mieste yra 5 tyliosios viešosios zonos, netrikdomos transporto ir kitų didelių triukšmo šaltinių. Tyliosios viešosios zonos skirtos trumpalaikiam poilsiui, rekreacijai, socialinei kultūrinei veiklai, bendravimui.

Taip pat Vilniaus mieste yra 2 tyliosios gamtos zonos. Tai dideli miesto miškų masyvai, netrikdomi transporto, kitų nenatūralių triukšmo šaltinių, skirti trumpalaikiam, neaktyviam gyventojų poilsiui gamtoje.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support