2019 balandžio 8 d. Pirmadienis
Tymai. Ką turime žinoti?

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti lašeliniu būdu per orą ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Ši infekcija valdoma skiepais.

Vienas sergantis asmuo gali užkrėsti apie 18 žmonių. Tymų virusas yra ypač lakus, plinta oro srautais pastatuose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Ligoniui kalbant, čiaudint, kosint, virusas su seilių lašeliais patenka į aplinką ir labai greitai pasklinda. Uždaroje patalpoje virusas gali išsilaikyti iki 2 valandų. Sergantis žmogus kitus gali užkrėsti 3–5 dienas iki bėrimo  ir 4 dienas po bėrimo. Jeigu asmuo nėra sirgęs tymais ir nėra skiepytas nuo tymų, jam tikimybė užsikrėsti po kontakto su sergančiu asmeniu siekia net 90–95 proc.

Simptomai

  • Staigus karščiavimas (38–39 °C), kosulys, sloga, akių junginių uždegimas (pasireiškia jautrumu šviesai).
  • Po kelių dienų atsiranda specifinis makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3–7 ligos dieną. Pirmieji bėrimo elementai išryškėja ausų, veido, kaklo srityje, vėliau išberia liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas.

Tymų komplikacijos kyla arba dėl tiesioginio viruso poveikio, arba dėl bakterinės superinfekcijos. Tymai labai sumažina sergančiojo atsparumą bakterinėms infekcijoms, todėl dažniausia tymų komplikacija ir mirties nuo tymų priežastis yra pneumonija.

Gydymas

Specifinio tymų gydymo nėra, taikomas simptominis gydymas. Jei pastebėjote, kad vaiką išbėrė, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Bendrosios rekomendacijos

  • Pajutus pirmuosius ligos požymius, nedelsiant užsidėti ir ligos užkrečiamumo laikotarpiu (4–5 dienos iki ir 4 dienos po bėrimo atsiradimo) dėvėti medicininę kaukę, kad kuo mažiau virusų patektų į aplinką.
  • Laikytis kosulio etiketo ir nepamiršti rankų higienos reikalavimų.
  • Tinkamai valyti ir vėdinti patalpas.
  • Vengti masinių susibūrimų uždarose patalpose, daugiau būti gryname ore.
  • Sąlytį su sergančiuoju tymais turėjusiems asmenims, įsivertinus savo skiepijimų ar sirgimo būklę, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti per 72 val. nuo sąlyčio. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir pasiskiepyti, jeigu nesusergama.

Jeigu nežinote savo skiepų istorijos, nežinote, ar esate sirgę tymais, rekomenduojama įsivertinti savo specifinį imunitetą prieš tymus, t. y. atlikti kraujo ėminio serologinį tyrimą dėl tymų IgG antikūnų kiekio nustatymo.

Asmenys, turėję sąlytį su sergančiuoju tymais, gali aktyviai konsultuotis su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento specialistais šiais telefonais: +370 6 719 0518 arba +370 6 183 1645.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support