2022 gegužės 10 d. Antradienis
Vaizdo klipe apie draugystę nusifilmavę paaugliai: svarbu išsikalbėti ir pasitikėti vienas kitu

Kas yra draugystė? Kaip ji veikia mūsų emocinę sveikatą ir atsparumą? Kiekvienas turime savo atsakymą į šį klausimą. O kaip ryšius su draugais apibūdina paaugliai? Kaip jie jautėsi pandemijos metu, negalėdami susitikti su draugais ir matydami juos tik išmanaus įrenginio ekrane? Patyrę vienišumo ir izoliacijos jausmą, emociškai užgrūdinti, atradę naujus pomėgius ir iš naujo supratę draugystės vertę – tai trumpos nuotrupos iš paauglių, kurie nusifilmavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ vaizdo klipe, pasakojimų.

Kokią įtaką vaikams turėjo pandemijos ribojimai ir susitikimų su bendraamžiais trūkumas, atskleidžia Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistų parengta  2020 m. Vilniaus miesto mokyklinio amžiaus vaikų (5, 7 ir 9 klasių) gyvensenos tyrimo ataskaita. Jos duomenimis, laimingų vaikų dalis sumažėjo beveik penktadaliu (nuo 85,3  iki 66,4 proc.), palyginti su 2016 m. tyrimo duomenimis.

Paaugliai papasakojo apie savo patirtis pandemijos metu – izoliacijos iššūkiai, nauji pomėgiai ir draugų ilgesys

Vilniaus mokyklose besimokantys paaugliai papasakojo apie savo patirtis pandemijos metu ir ką jiems reiškia draugystė. „Pandemijos metu buvo labai sunku būti vienai, nes mano laimė priklausė nuo draugų. Kita vertus, pandemija ir apribojimai mane emociškai užgrūdino“, pasakoja 16-metė Aistė.

Negalėdama susitikti su draugais, mergina atrado naują pomėgį – siuvimą. Taip pat pradėjo nuotoliniu būdu lankyti neformalią muzikos mokyklą ir mokėsi rašyti dainas. „Buvo sunkus laikas, bet jis praėjo. Dabar galiu susitikti su draugais. Jie yra mano palaikymas, visada pakelia nuotaiką. Man labai svarbu išsikalbėti su draugais, apie viską – tai yra vienas iš svarbiausių draugystės elementų“, – sako Aistė.

17-metis Nikita prisipažįsta, kad karantino metu labiausiai trūko laisvės, gyvų susitikimų. Tiesa, jis atrado naujų pomėgių – pradėjo mokytis gaminti apyrankes iš siūlų. Dabar Nikita kuria sapnų gaudykles: „Pandemija pasibaigė, o pomėgis liko. Tai mano atsipalaidavimas.“

Jis sako, kad labai norėjo grįžti į mokyklą – ir dėl gyvybingesnių pamokų, ir dėl draugų, su kuriais dabar praleidžia daug laiko. „Draugystė – tai žmonės, prie kurių galiu būti savimi, atsipalaiduoti, linksmintis. Draugų turiu nemažai. Net nespėju su visais susitikti. Man draugai ir yra laimė“, – sako Nikita.

Vaizdo klipe nusifilmavusi 16-metė Luna prisipažįsta, kad jai patinka  būti su draugais, taigi per pandemiją jautėsi vieniša. „Užsidarymas tarp keturių sienų buvo sudėtingas. Su draugais bendraudavome tik nuotoliniu būdu ir telefonu, kartais įsijungdavome su kamera, kad pamatytume vieni kitus“, – prisipažįsta Luna.

Ji prisimena, kad pirmi susitikimai su draugais po pandemijos mokykloje buvo keisti, jautėsi, kad socializacija buvo sutrikusi, sudėtinga buvo bendrauti. „Dabar jau viskas sugrįžo į buvusias vėžias. Bent jau taip atrodo. Su draugais dažnai susitinkame, einame pasivaikščioti po miestą, senamiestį, aplankome muziejus, parodas“, – pasakoja Luna. Paauglei draugai yra saugi aplinka, galimybė būti savimi visada ir visur: „Draugystė yra pasitikėjimas vienas kitu, rūpestis, meilė.“

Edukacijos užsiėmimai šeimoms – stiprinti geros sveikatos įpročius ir socialinius ryšius

Atsižvelgdami į pastebimai sumažėjusį laimingų vaikų skaičių bei šiuo metu juntamą didesnį nerimą, Vilniaus visuomenės sveikatos specialistai šiuo metu įgyvendina šviečiamąją iniciatyvą „Draugai yra laimė“ ir kviečia pasirūpinti vaikų ir paauglių emocine sveikata.

Šią savaitę pasirodė iniciatyvos vaizdo klipas, skatinantis daugiau dėmesio skirti draugams, visapusiškai atkurti per pandemiją sutrūkinėjusius socialinius ryšius ir mėgautis draugyste, kuri, pasak psichologų, labai svarbi tiek vaikų, tiek suaugusiųjų emocinei sveikatai. Vaizdo klipe paaugliai nuoširdžiai prisimena paprastas kasdienės draugystės akimirkas.

„Draugystė – viena pagrindinių laimės sudedamųjų dalių, kuri gali jungti žmones, pagerinti jų emocinę sveikatą nepaisant kalbos, amžiaus ar tautybės. Specialiai iniciatyvai „Draugai yra laimė“ ne tik paruošėme patarimus vaikams, kaip priimti naują klasės draugą iš kitos šalies, tačiau ir patarimus pedagogams bei tėvams, kaip pasirūpinti vaikų emocine sveikata. Artėja aktyvus sezonas, kai vilniečiai daug laiko  praleis lauke, tad planuojame pasiūlyti įvairių bendrai veiklai suburiančių užsiėmimų, daug dėmesio skirti vaikams, jų emocinei sveikatai ir jungiančioms fizinėms bei žaidybinėms veikloms. Prisijunkite, nes laimingiems vaikams reikia darnių santykių šeimoje ir su bendraamžiais“, – teigia Guoda Ropaitė-Beigė, „Vilnius sveikiau“ vadovė.

Viena iš „Vilnius sveikiau“ iniciatyvos veiklų – sveikatos edukacijos užsiėmimai, į kuriuos kiekvieną gegužės šeštadienį kviečiami 5–10 metų Lietuvos ir Ukrainos vaikai bei jų tėvai, globėjai. Užsiėmimų metu bus galimybė ne tik sužinoti apie geros sveikatos įgūdžius bei įpročius, bet ir surasti bendraminčių, kurti ar stiprinti socialinius ryšius su ukrainiečiais.

Informaciją apie vaikų ir paauglių emocinės sveikatos stiprinimą ir iniciatyvą „Draugai yra laimė“ surasite: https://www.youtube.com/watch?v=5WAmB0ht1QI    arba    https://www.vilniussveikiau.lt/draugai-yra-laime/

Informaciją apie sveikatos edukacijos užsiėmimus  surasite: https://www.vilniussveikiau.lt/sveikatos-edukacijos-uzsiemimai-5-10-metu-ukrainieciu-ir-lietuviu-vaikams-draugai-yra-laime/

Vilniaus m. mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ataskaitą surasite: https://www.vilniussveikiau.lt/vaiku-gyvensenos-ataskaita/

Apie tyrimą

Mokyklinio amžiaus vaikų (5, 7 ir 9 klasių) gyvensenos tyrimas šalies savivaldybėse buvo vykdomas 2016 ir 2020 metais. Tyrimą atliko savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, o Lietuvos mastu koordinavo Higienos institutas.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support